ALKO készítéssel kapcsolatos tapasztalatcsere

Főoldal » Témakör » Üdvözöljük a TMMG.HU fórumában » Biológia a gyakorlatban » ALKO készítéssel kapcsolatos tapasztalatcsere
ALKO készítéssel kapcsolatos tapasztalatcsere 2016-04-03T19:00:00+00:00
  • Szerző
    Bejegyzés
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
    Bejegyzések száma: 408
    #12632 |

Axiál permetező átalakítása komposzt oldat kijuttatásra

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kis Zombi wrote:

Axiál permetező átalakítása komposzt oldat kijuttatásra

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Komposztoldat szállító kocsi. Még az agregátor, és a reflektor nincs felcsavarozva a platóra.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • acszati
    Vendég
    @acszati
    Bejegyzések száma: 325

@kis Zombi wrote:

Látom nem unatkoztok.
    Főzzetek valami finomat.
    Mikroszkóp alatt volt valami érdekes?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
  • .Norbert
    Vendég
    @norbert-admin
    Bejegyzések száma: 184

@kis Zombi wrote:

Ez az ásóboronás vetéses rozs?

De bármi is legyen brutál jól néz ki!

• BEMAN
    Vendég
    @beman
    Bejegyzések száma: 509

jó jó így tovább

úgy latom bírod a videók

szép a tritikálé.

kb 1 nodusz ?

A permet. gépen tehetne csinálni egy átfolyó mérő.

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

Azok számára akik részt vettek az egy napos “Mikroszkóp kezelő” oktatáson lesz egy gyakorlati bemutató valamikor, valahol.
    Mert ugye meg kellene locsolni vele két-három kísérleti területem egy-egy részét.

Ad.1 Búza
    Ad. 2 Lucerna
    Ad.3 Lucerna a szikes talajon.

Előtte azonban valahol le kellene főzni az ALKO-t!

• acszati
    Vendég
    @acszati

Állományt 50literrel ha dózissal kell kezelni minimum?
    Talajoltást meg 150lha dózissal ?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

Állományt 50literrel ha dózissal kell kezelni minimum?
    Talajoltást meg 150lha dózissal ?

Taléajoltás 200 l/ha (vetéssel egymenetben magárokba csorgatva 50 l/ha is elég lehet )

Állománykezelés első alkalommal 200 l/ha (“lemosó permetezés”, vagy “állományoltás”)

Fentartó kezelés 50 l/ha, erős fertőzési nyomás esetén 100 l/ha

Meggyre 150 l/ha -al megy barátom, én a multkor 300l-el kezeltem a tritit. Sokat nem tudsz adni belőle :-))

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke
    Bejegyzések száma: 298

Milyen kompresszort használsz a teafőzőben? Valamint valami leírást tudsz írni a gépről?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Mikor voltam TTH/ mikroszkóp tanfolyamon Dr. Bíró Borbála halkan megjegyezte, hogy mikorrhiza szaporítás nem nehéz és megoldható. Sajnos ennyi volt az információ.

Esetleg valakinek van valami okossága erről, mert én nem találta.

• BEMAN
    Vendég
    @beman

@Mr. Poke wrote:

Mikor voltam TTH/ mikroszkóp tanfolyamon Dr. Bíró Borbála halkan megjegyezte, hogy mikorrhiza szaporítás nem nehéz és megoldható. Sajnos ennyi volt az információ.

Egy barátom félig meddig viccből mondta hogy készíts egy lecsó, tegye a lecsó egy kádban, tegye bele nagyon kevés mikoriza vagy baci vagy egyeb , 20° vársz és kész.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

Amikor tanultuk, azt mondták, hogy x órán belül érdemes kijuttatni, mert elhalnak benne a felszaporított élőlények.
    Ebből kiindulva egyik állítás nem jó.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@beman wrote:

@Mr. Poke wrote:

Egy barátom félig meddig viccből mondta hogy készíts egy lecsó, tegye a lecsó egy kádban,  tegye bele nagyon kevés mikoriza vagy baci vagy egyeb , 20° vársz és kész.

A mikorrhiza szaporodásához ugye élő gyökérzet szükséges. Bár elméletileg a gyökér kiválasztott tápanyagok valahogy helyettesíthető. Erre kell egy recept.
    Valamint az ALKO-ban a gombák növeléséhez akadály, hogy a gombafonalak kialakulásához kell valami amihez tud tapadni. Ezért van, hogy a komposztzsákon alakulnak ki a gombafonalak. Ezt is valahogy meg kell oldani.

Az, hogy eddig felhasználható egy ALKO szintén nincs közös álláspont. Pl a Szöllősi Gábor Komposzt/ALKO tanfolyamán a max 24 óra hangzott el ha jól emlékszem.

Ja és ez a topic mért ne pörög? Senki nem foglalkozik ALKO-val? Vagy Kökény Atilla szerintem téves álláspontját valljátok, hogy alapismeret nélkül ne szabad infót osztani? Pedig az ALKO készítés nem bonyolult, nehéz elrontani, ha van jó berendezés és recept.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

Én készítettem két kádba két fajta hizza gomba szaporítást.De nem néz ki valami jól.Főleg az egyik.
    5cm homok bele fűmag és a spora.Ennyi

Locsolni és folyékony kajával etetni.Elméletileg ennyi.

Utána ha jól megnőtt a füvecske.Akkor gyökerestől kiszeded és kirázod a spórákat.
    Na most ez mennyi idő mennyi spóra azt nem tudom

persze ez se biztos amit leírtam

• Radocz
    Vendég
    @radocz

A Talajökológia könyv szerint gombával “fertőzött” komposztot “kell” kijuttatni.

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0010_1A_Book_adaptalt_01_Talajokologia/ch01s03.html

Azért nem pörög, mert a nyári csapadékmentes forróság nem kedvez az ALKO kijuttatáshoz.

• djohn
    Vendég
    @djohn
    Bejegyzések száma: 21

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Én készítettem két kádba két fajta hizza gomba szaporítást.De nem néz ki valami jól.Főleg az egyik.
    5cm homok bele fűmag és a spora.Ennyi

Locsolni és folyékony kajával etetni.Elméletileg ennyi.

Utána ha jól megnőtt a füvecske.Akkor gyökerestől kiszeded és kirázod a spórákat.
    Na most ez mennyi idő mennyi spóra azt nem tudom

persze ez se biztos amit leírtam

A végét nem jól csinálod. Terminálni kell a növénykéket. A felszín alatt elvágni a gyökereket. A gazdanövény megszűnése készteti sppóraképzésre a mikorrhizát.
    Ugyanabban a termesztőközegbe többször is el lehet játszani ezt így növelhető a spóraszám. A termesztőközeg fekete zsák kilyukasztott fenékkel amit a gyökerek jól átszőnek.
    Maga a föld is szétszórható abban is rengeteg spóra lesz és a gyökereken is.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@djohn wrote:

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Te ezt csinálod?
    Hány centi földet raksz a zsákba és milyen növénykét vetsz bele??

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

@djohn wrote:

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Te ezt csinálod?
    Hány centi földet raksz a zsákba és milyen növénykét vetsz bele??

Mivel kevés az információ nem csinálta. Valamint egyszerűen nem értem február óta volt kb 10 szabadnapom (csak 6 órát dolgoztam aznap) a többiben napi 12 óra vagy több meló. És nincs időm még így sem semmire.
    Talán jövőre jobban haladok.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

Mivel kevés az információ nem csinálta. Valamint egyszerűen nem értem február óta volt kb 10 szabadnapom (csak 6 órát dolgoztam aznap) a többiben napi 12 óra vagy több meló. És nincs időm még így sem semmire.

Ez ismerős.Én is átlagban minimum 12óra.Már nagyon várom a szezon végét mert nagyon elvagyok már fáradva.
    Jöjjön a hó az ágyban fogok dögleni.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Ne akar valaki ALKO üzemet építeni?

ELMO Gardner Denver 12.5 kW

kb 15 IBC-t elhajt

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Bekértem pár ajánlatot oldalcsatornás fúvókra.

Valasek Szivattyútechnika Kft:
    Típus: Elektror 1SD410-50/0,75 oldalcsatornás fúvó elektromotorral kompletten
    Ár: 385,- Euro/db+ÁFA
    A fenti árból 10% engedményt tudunk adni.

AXIS Kft.
    AXIS 401MG1.1M
    312 euro + ÁFA

Picit emelkedtek az árak. Aki esetleg tud jobb beszerzési forrást ne hallgassa el.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Leírom, hogy más ne kerüljön ebbe a problémába.

A nyáron csináltam egy kisebb “főzőt” ehez vettem egy 60l/perc -es kompresszort.(Csávázáshoz, teszteléshez kisebb menyiségre)
    Az első pár főzés még el is ment de később nem lettek jók a teák, DO2 szint is alacsony volt. Próbálkoztam vele de bevágtam a sarokba és feladtam.

Most, hogy volt időm elővettem és elkezdtem szétszedni. Egy csavar sem volt meghúzva, volt ami a rezgéstől ki is csavarodott. Az elektromágnes és a kompresszorház között nincs tömítés…….
    Összeraktam, tömítéseket átnéztem valamint bekentem motortömítővel. És jobb mint újkorában

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Ez ismerős.Én is átlagban minimum 12óra.Már nagyon várom a szezon végét mert nagyon elvagyok már fáradva.
    Jöjjön a hó az ágyban fogok dögleni.

Te búvárszivattyúval fejted le az ALKO-t ha jól emlékszem. Menni marad az alján ?

Nekünk kell egy csomó szűkítő, könyök, T elág, csap stb. Ha búvárszivattyúval dolgoznánk, akkor csak egy vakdugó kellene minden tartályra.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2
    Bejegyzések száma: 32

A túlszellőztetés lehetséges? Úgy rémlik, hogy 130 m3/óra légszállítás az optimális 1 köbméterhez. Van egy gabonaszellőztetőm 1800 m3/órát tud. Egy öt köbméteres tartály kicsi lenne neki vagy az nem baj, ha túl nyomja kissé?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

A túlszellőztetés lehetséges? Úgy rémlik, hogy 130 m3/óra légszállítás az optimális 1 köbméterhez. Van egy gabonaszellőztetőm 1800 m3/órát tud. Egy öt köbméteres tartály kicsi lenne neki vagy az nem baj, ha túl nyomja kissé?

1l vízhez 1l levegő/perc de ezt a megfelelő nyomáson. 1m-es vízoszlopnál 0.1bár. Kérdés milyen kialakítású a tartályod mekkora lesz benne a vízszint.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Ha ennél lényegesen több a levegő az baj?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

Ha ennél lényegesen több a levegő az baj?

Az a baj, hogy a gabonaszelőztető, nem lehet tudni a vízbe mennyi levegőt nyom.

A túl sok levegővel talán olyan probléma lehet, hogy tulságosan intenzíven mozog a víz ami károsíthatja az élőlényeket.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Letesztelem. A terv az volna, hogy egy öt köbméteres szippantós kocsi lenne az inkubátor. Jó lenne tudni, hol az a határ ahonnan már sérülnek az élőlények, mert így a légszivattyú adott lenne, tartálykocsi váza megvan, csak egy tartály kell meg cső.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@bencsikdani2 wrote:

Letesztelem. A terv az volna, hogy egy öt köbméteres szippantós kocsi lenne az inkubátor. Jó lenne tudni, hol az a határ ahonnan már sérülnek az élőlények, mert így a légszivattyú adott lenne, tartálykocsi váza megvan, csak egy tartály kell meg cső.

Mielőtt nagyon belemerülnél, közlöm veled, hogy üzemi szintű komposztoldat készítésénél nem a főzőeszköz a legnagyobb beruházás.

Tartálykocsit hogy mosod el tisztára ??? ( Csak annyira kell tisztának lenni a főzőedénynek, amiből nyugodt szívvel ennél, vagy innál. )

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Mi a legnagyobb költség? A tartálykocsi hátulja kinyitható. Ki lehet takarítani használat után. Nem hiszem, hogy a műanyagtartályból néhány főzés után ennék bármit is, mert a műanyag pórusaiba egyébként is megtapadnak a bacik meg miegymás. Nem véletlen, hogy az élelmiszeripar is rozsdamentes acéltartályokat használ, mert az sokkal higiénikusabb. Itt azért szerintem nem kell élelmiszeripari tisztaság. Ugyanez igaz a permetezőre is. Azt hogyan tisztítja ki, hogy ehessen belőle?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Szerintem sem a tisztasággal lehet a gond. A nagyobb probléma a vassal van. Mivel egy oxigénnel telített víz nagyon korrodál, valamint széndioxid is szép menyiségben keletkezik a vízben ami még rásegíthet erre. Tehát én mindenféleképpen egy igen erős tökéletesen védő sima festést csinálnék a tartály belsején.
    A levegő bevezetést pedig úgy kell megoldani, hogy folyamatosan keveredjen. Elméletileg ha a tartály alján végighúzod az injectort jó lehet mert középen felhajtja a vizet két oldalt visszatér, de talán még jobb ha valahogy megoldható lenne, hogy forogjon a teljes víztömeg.

Mekkora az a terület amire használni szeretnéd? Mert egy jó ALKO-ban több az élő szervezetek száma, mint bármelyik boltban kapható készítményben. És abból max 20l-t kell fújni. ALKO-ból több tanítás van 200-100-50L igazából mindegy mennyit fújsz. Egy megfelelő időpontban elvégzett lombkezelésre elég az 50L (inkább többször kevesebbet, mint egyszer sokat. Legelső talajoltásra kellhet a 200l/ha de megfelelő körülmények, és gép esetén a 100l is elég lehet. Hiszen ha megfelelő a környezet gyorsan szaporodnak.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Értem. Az injektort miből lehet készíteni? Láttam fém megoldások vannak. Lehet, hogy a pvc cső is megfelelő lenne. Ráadásul az nem korrodál. Úgy láttam két-három ágon viszik. Egy megy gondolom a komposzttal teli szűrőzsákra a többi meg az oldatot levegőzteti. Pvc csővel is megoldható lenne szerintem két T elosztással a külön levegőztetés. Az alsó vízszintes ágon meg lyukakat fúrnék.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Eltúlozni biztos nem lehet. Talajoltáshoz alkalmaznék többet, meg ki tudja. A nagyobb edénybe (5 m3) se kell mindig maxon legyen a vízszint. Ha kevesebb kell 1-2 m3 az is megoldható. Csak az első T elosztást amire a “komposztzsák” lenne rögzítve kell az alsó harmadba helyezni Más szempontból meg mobilis lenne az egész. Könnyen kivihető a táblára aztán permetezőbe vagy a talajművelésnél gyorsan át ehetne nyomatni a tartályba belőle.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@bencsikdani2 wrote:

Eltúlozni biztos nem lehet. Talajoltáshoz alkalmaznék többet, meg ki tudja. A nagyobb edénybe (5 m3) se kell mindig maxon legyen a vízszint. Ha kevesebb kell 1-2 m3 az is megoldható. Csak az első T elosztást amire a “komposztzsák” lenne rögzítve kell az alsó harmadba helyezni Más szempontból meg mobilis lenne az egész. Könnyen kivihető a táblára aztán permetezőbe vagy a talajművelésnél gyorsan át ehetne nyomatni a tartályba belőle.

Jó az ötlet a puding probája az evés.A vas anyag ami számomra kérdőjel és a levegő csövek elhelyezése és a megfelelő keverés ami macerás.
    Mekkora területeket szeretnél oltogatni?
    Van megfelelő minőségű és mennyiségű komposztod?
    Mert a tea főzésben nem a főzés a nagy cucc hanem kijuttatás megtervezése tisztitás…mindig 24 órával előrébb kell gondolkodni hogy akkor legyen jó az időjárás.
    Preciz tea készítés és kijuttatás az komoly feladat.
    Persze ezt azért írom le mert ez a tapasztalás és nem azért hogy kedvedet szegjem.
    Csináld amiben tudunk segítünk..

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Terület lenne bőven 300 ha. De a családi gazdaságba én csak az egyik szereplő vagyok. Elsőre egy 10 hektáron akarok kísérleti jelleggel garázdálkodni, ami a nevemen van aztán lehet terjeszkedni vele ha működik a dolog. Az időjárást egy nappal előre lehet tudni nagyjából, no meg inkább legyen csöpörgős idő a permetező elgurul az állatkák meg jobban megmaradnak. A belsejét lefestem. Jól tisztítható lesz. Úgy tervezem, hogy ősszel takarónövénykeverékmag bekeveréssel egy menetben kapna egy oltást a talaj. Aztán meg tavasszal valamikor, ahányszor sikerül lombra. Van egy kasnyi (1,5 m3) nyárelején összerakott mostanra beérett jól sikerült termokomposzton (jó illata van). Nem tudom mennyi lesz belőle, de vagy 40 kiló biztos lesz. Az vagy 3 m3 teához elég is lenne talajoltáshoz. Jövőre meg állítok be még egy-két kast, hogy legyen mindig mit a tejbe aprítani.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

Terület lenne bőven 300 ha. De a családi gazdaságba én csak az egyik szereplő vagyok. Elsőre egy 10 hektáron akarok kísérleti jelleggel garázdálkodni, ami a nevemen van aztán lehet terjeszkedni vele ha működik a dolog. Az időjárást egy nappal előre lehet tudni nagyjából, no meg inkább legyen csöpörgős idő a permetező elgurul az állatkák meg jobban megmaradnak. A belsejét lefestem. Jól tisztítható lesz. Úgy tervezem, hogy ősszel takarónövénykeverékmag bekeveréssel egy menetben kapna egy oltást a talaj. Aztán meg tavasszal valamikor, ahányszor sikerül lombra. Van egy kasnyi (1,5 m3) nyárelején összerakott mostanra beérett jól sikerült termokomposzton (jó illata van). Nem tudom mennyi lesz belőle, de vagy 40 kiló biztos lesz. Az vagy 3 m3 teához elég is lenne talajoltáshoz. Jövőre meg állítok be még egy-két kast, hogy legyen mindig mit a tejbe aprítani.

Komposztot nem kg-ban mérjük hanem literben 1m3 tea 10-15l komposzt.

A takarónövény magot sekélyen kell bedolgozni, a tea jobb helyen lenne 10cm körüli mélységben. És csak akkor érdemes kijuttatni ha nedves a talaj.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Mekkora a sűrűsége az a lényeg, mert szilárd anyagot literben kimérni elég nehézkes, ezért kilóban szerencsésebb lenne megadni. Attól függ mekkora a magméret. Ősszel szeretném kijuttatni, amikor már általában nedves a talaj. 20 perc kell nekik a biofilm képzéshez állítólag, utána bírják. Szerintem az 5-10 centis vetőmélység ásóboronával ennek is elég.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

Szerintem mi már találkoztunk a Corvinus Egyetemen.

Addig ne csinálj semmit, amíg nem nézted meg Kiszombi Tibi barátjánál a GEO TEA főzést.
    Nekem van egy félig kész főző edényem. Ha ezt kipróbálod, akkor segítek a mikroszkóppal kielemezni az eredményt.
    Szerintem megoldható, hogy Sz Gábort, vagy Valakiket, elhívunk, közösen kifizetjük a tanácsadást és egy nap főzzük és kijuttatjuk az ALKO-t.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@bencsikdani2 wrote:

Mekkora a sűrűsége az a lényeg, mert szilárd anyagot literben kimérni elég nehézkes, ezért kilóban szerencsésebb lenne megadni. Attól függ mekkora a magméret. Ősszel szeretném kijuttatni, amikor már általában nedves a talaj. 20 perc kell nekik a biofilm képzéshez állítólag, utána bírják. Szerintem az 5-10 centis vetőmélység ásóboronával ennek is elég.

Nem a kg számít, hanem a térfogat. Kimérni nem bonyolult, megszedsz egy diszperzites vedret, vagy mércés vödörrel kiméred.  Gyakorlati tapasztalatok a GEO TEA 250 koppintásával vannak. Erről találsz videókat a neten. A háló kb. 35 liter térfogatú, de ezt max. félig szabad tölteni komposzttal, hogy megfelelően tudja forgatni a levegő. Ezért mérjük literre, és nem kilóra a komposztot. Mi nem rostáljuk a komposztot, ezért 6 óra áztatás után újratöltjük a zsákot.

A főző tisztasága nem elhanyagolható. Fakultatív aerob kórokozókról hallottál már ? Vannak akik fertőtlenítik is a főzőt hidrogén – peroxiddal, mi csak fehérre sikáljuk az IBC falát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy elmossuk sterimobbal, utána kivesszük a keretből, beleöntünk egy vedér forró vizet, belebújunk, és szivaccsal, körömkefével, gyökérkefével sikáljuk. Vannak olyan részek, amin csak így látod a biofilmet. (A tartályon átsüt a nap, és így minden foltot meglátni. Fekete, nem átlátszó tartály falán nehéz észrevenni a lerakódást ) Fontos, hogy újszerű, sima legyen a tartály belseje, ne legyen összekarcolva.

A főzővel azonos térfogatú szállítóeszközre is szükség van üzemi szinten. Elkészül egy adag ALKO, átfejted a szállítóedénybe (ahol tovább levegőzteted a kijuttatásig ), nagyjából elmosod (magasnyomású mosóval kivereted belőle az iszapot ), megereszted vízzel, felmelegíted a kívánt hőfokra (18 – 20 fok ), és odateszed a következő adagot, amit 20 – 24 óra múlva újra le tudsz fejteni, így folyamatosan tudsz dolgozni.

2 tartály lefejtése, mosása, vízzel megeresztése, melegítése, következő adag odarakása 2 embernek 2 órányi munka. Egy tartály alapos mosása 1,5 – 2 óra. Ha közvetlenül lefejtés után van mosva, akkor sokkal könnyebb, de erre a gyakorlatban soha nincs idő, ember.

Tartálykocsi szállítójárműnek alkalmas lehet, ott nem annyira fontos a tisztaság, mivel már egy kész anyag kerül bele, ha van némi kórokozó benne, akkor sem tud akkora problémát okozni, mint ha a főzés elején kerül bele.

1 IBC tartály (Extraktor dóm, háló, csövek, csapok, keret stb. ) kb. 50 – 60 nettóból kijön, oldalcsatornás fúvó nélkül. Egy fúvóról több tartály is működtethető, minél nagyobb a fúvó, annál kisebb a bekerülési költsége egységnyi térfogatra. (Még nem számoltam utána, de 5 köbméteres főzőberendezés 500 ból kihozható szerintem.)

Szükség van továbbá egy “főzőhelyiségre”, ami lehet egy szín, vagy pajta is. (Ne süsse a tartályt a nap, ne fújja a szél, mert az jelentősen visszatudja hűteni ) Legyen odavezetve a víz (fúrott kút, nem vezetékes). Vízmelegítő is kell, (átalakított gázkazán ) lehetőleg nyílt téren, elhelyezve. A főzőhelyiség alja legyen lebetonozva, és kifelé lejtsen, hogy a kifutott habot fel lehessen mosni. A helyiség előtt is legyen egy betonplacc, ahová ki tudod húzni a tartályt mosni. És legyen ott egy magasnyomású mosó is.

Nem akarom senki kedvét elvenni, de az összberuházás költségének 20 – 30 % -át teszi ki a főzőberendezés (szenyvízcsőből, nem saválló anyagokból ).

ALKO kijuttatáshoz optimális körülmények általában 3 – 4 napig vannak egy eső után. Ha csak főződ van, akkor főzés, kijuttatás, mosás = 2 nap.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Köszönöm a részletes leírást! A víz minőség mennyiben számít, mert nálunk a fúrott kút vize eléggé vasas. A csapvizet mennyi ideig kell állni hagyni, hogy a klór eltávozzon? ( Jobb lenne mert ráadásul némileg fertőtlenítené az edény falát amíg a klór ki nem megy belőle ) Szerintem ha szépen lefestem a tartályom falát fehérfestékkel, akkor sterimóval viszonylag jól tisztítható lenne. Így egy inkubátor és szállítóegység egyben praktikusabb (egy lefejtéssel kevesebb). Így lényegében mindenem adott hozzá. A permetezőt hány lével érdemes kimosni előtte (vegyszeres), hogy jó legyen?

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

A zsákot honnan tudom beszerezni? Miért kell cserélni 6 óránként?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

Méhész bolt. Pl http://www.meheszbolt-tamasi.hu/szuro-betet-es-allvany/mezszuro-betet-30-literes-ritka-szovet

De fogsz kapni (rendelnek) 400 mikronú szövetet méhészboltokban.

Nem kell 6 óránként cserélni. Zombi így szokta. Halkan jegyzem meg remélem nem bántom meg az illetékest. De Zombi fanatikus ő nem az előírásokat tartja be hanem azokat még szigorúbban veszi ami persze nem baj.

Inkább vasas legyen mint klóros.
    Permetezőt minimum 3* de a több jobb. Feltöltéskor az ALKO szűráse fontos. A 400 mikron kevés szokott lenni. Minden fúvókához megvan az ajánlott szűrű azzal érdemes átszűrni.
    04-es fúvókához 50 Mesh-es szűrő kell. ami 297 mikron. De ne legyen a rendszerben ennél kisebb szűrő
    Légy lusta törekedj a legkevesebb munkára

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Köszönöm szépen!

• acszati
    Vendég
    @acszati

@bencsikdani2 wrote:

Köszönöm szépen!

Kék szinű ütköző lapos Teejet fuvóka gond nélkül viszi a 400 mikronon megszűrt AlKOT.Az eggyel kisebb narancssárga már nem jó.
    Szűrő kivan véve a permetezőből.1,5 bar nyomáson kb 2,5 liter per percfuvóka.
    Gyűjtsd az esővizet az alkohoz az a legjobb. 🙂

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

Méhész bolt. Pl http://www.meheszbolt-tamasi.hu/szuro-betet-es-allvany/mezszuro-betet-30-literes-ritka-szovet

Nem kell 6 óránként cserélni. Zombi így szokta.  Halkan jegyzem meg remélem nem bántom meg az illetékest. De Zombi fanatikus ő nem az előírásokat tartja be hanem azokat még szigorúbban veszi ami persze nem baj.

Permetezőt minimum 3* de a több jobb. Feltöltéskor az ALKO szűráse fontos. A 400 mikron kevés szokott lenni. Minden fúvókához megvan az ajánlott szűrű azzal érdemes átszűrni.
    04-es fúvókához 50 Mesh-es szűrő kell. ami 297 mikron.  De ne legyen a rendszerben ennél kisebb szűrő

Egyáltalán ne legyen szűrő a permetezőben.  30 mesh-es szűrő is eldugult 1 másodperc alatt.

Fúvókából ez használható biztonsággal   link

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

Nem kell 6 óránként cserélni. Zombi így szokta.  Halkan jegyzem meg remélem nem bántom meg az illetékest. De Zombi fanatikus ő nem az előírásokat tartja be hanem azokat még szigorúbban veszi ami persze nem baj.

04-es fúvókához 50 Mesh-es szűrő kell. ami 297 mikron.  De ne legyen a rendszerben ennél kisebb szűrő

Zombi nem azért cseréli 6 óránként a komposztot mert fanatikus, hanem azért, mert b.szik kirostálni a komposztot, így az eléggé darabos ( kb. a fele mosódik ki ). Tehát főzés kezdetén 7 – 8 liter kimosódó komposzttal indítunk, utána töltjük rá a második dózist.

Egyébként ha van bőven komposzt, akkor lehet tuningolni 2 – 3 szoros dózis komposzttal is.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

Zombi nem azért cseréli 6 óránként a komposztot mert fanatikus, hanem azért, mert b.szik kirostálni a komposztot, így az eléggé darabos ( kb. a fele mosódik ki ). Tehát főzés kezdetén 7 – 8 liter kimosódó komposzttal indítunk, utána töltjük rá a második dózist.

Egyébként ha van bőven komposzt, akkor lehet tuningolni 2 – 3 szoros dózis komposzttal is.

Zombi töményíti az oldatot.
    De én is így teszek.  

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

Egyáltalán ne legyen szűrő a permetezőben.  30 mesh-es szűrő is eldugult 1 másodperc alatt.

Fúvókából ez használható biztonsággal     link

A 30mesh még mindig csak 600 mikron. Ami simán átjut egy műanyag 400 mikronos szöveten. A szövet hamar nyúlik feltöltéshez nem szabad szövetet használni.
    Még mindig nincs az az isten, hogy én kiszedjem a szűrőket a permetezőből. 50db hollanderes fúvókát kivenni aztán visszarakni nem vicces. Valamint az esetlegesen belekerülő szennyeződések tönkreteszik a permetezőt. Inkább leszűröm 200micronos szűrővel tankoláskor. Baktérium mérete 2 mikron gombafonal átmérő 6 mikron stb…

Ez a komposzt rátöltés meg nem logikus. 6 órával a kezdés után az első adag komposztból már jelentős szaporodás van mondjuk legyen 20*-os. Ha teszel bele még egy adag komposztot akkor lesz benne 21*-es.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

A 30mesh még mindig csak 600 mikron. Ami simán átjut egy műanyag 400 mikronos szöveten. A szövet hamar nyúlik feltöltéshez nem szabad szövetet használni.
    Még mindig nincs az az isten, hogy én kiszedjem a szűrőket a permetezőből. 50db hollanderes fúvókát kivenni aztán visszarakni nem vicces. Valamint az esetlegesen belekerülő szennyeződések tönkreteszik a permetezőt. Inkább leszűröm 200micronos szűrővel tankoláskor. Baktérium mérete 2 mikron gombafonal átmérő 6 mikron stb…

Ez a komposzt rátöltés meg nem logikus.  6 órával a kezdés után az első adag komposztból már jelentős szaporodás van mondjuk legyen 20*-os. Ha teszel bele még egy adag komposztot akkor lesz benne 21*-es.

MAjd tapasztalod……
    Annyiba talán ki egyezhetünk hogy a gyakorlat az gyakorlat az elmélet meg elmélet. Néha szoktak találkozni de esetek többségében nem

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

Ez a komposzt rátöltés meg nem logikus.  6 órával a kezdés után az első adag komposztból már jelentős szaporodás van mondjuk legyen 20*-os. Ha teszel bele még egy adag komposztot akkor lesz benne 21*-es.

40 Mesh =400 mikron = 0,4 mm X 0,4 mm

30 Mesh =600 mikron = 0,6 X 0,6 mm

400 mikronos szűrőn is idő, míg átszűröd, 200 mikron szerintem örökkévalóság, és úgy is dugítaná a szűrőket.

Rostálatlan komposzt 15 l = 7 – 8 l finom komposzt + 7 – 8 l durva. 6 óra alatt kb. kimosódik, ekkor tankoljuk rá a másik dózist, hogy meglegyen a 15 l “rostált” komposzt.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Adalék gyanánt mit javasolnak? Az alapján, amit eddig hallottam huminsav, amalgerol meg melasz kell bele. Mennyiség 1000 literhez?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@bencsikdani2 wrote:

Adalék gyanánt mit javasolnak? Az alapján, amit eddig hallottam huminsav, amalgerol meg melasz kell bele. Mennyiség 1000 literhez?

Mikroszkóppal hogy állsz ? Azzal kellene kezdened, nem a főzéssel.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Van mikroszkóp. Voltam tanfolyamon, nézegettem is már talajt, komposztot. Ismerem a metodikát. Tapasztalat kell még, hogy gyorsabb legyek, meg lássak egysejtűt, fonálférget is, mert azokat még nem sikerült elcsípni.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

MAjd tapasztalod……
    Annyiba talán ki egyezhetünk hogy a gyakorlat az gyakorlat az elmélet meg elmélet. Néha szoktak találkozni de esetek többségében nem

Amit eddig csináltam 100l-eket nem volt vele probléma az eltömődéssel.
    Valamint azt is meg kell érteni, a rendszert úgy kell kialakítani, hogy akár 100ha-on is működjön. Permetezőt szűrő nélkül nem szabad használni. Meg kell oldani, hogy működjön azzal.
    Ha eldugul a traktorban a levegőszűrő abból is kiveszed? És nem más kategória a kettő.
    És lehet egyszer te is megtapasztalod milyen az ha 30ha-t kell lekezelni egy este (normál VP fúvókával). Mert az általatok leírtak szerint ez lehetetlen 1 embernek. Pedig rám ez vár a jövő évben.
    És részemről lezárva a téma.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

A Nemastar és Nematop nevű fonálféregalapú biológiai készítménynél azt írja, hogy ki kell venni a szűrőket a permetezőből.
    “A hasznos fonálférgek kijuttatása nagyon egyszerű, a Nemastar és a Nematop 100 illetve 1000 m2-re való kiszerelésben kapható, egy csomag 50 millió, illetve 500 millió db fonálférget tartalmaz. A tasakban lévő por tartalmazza a fonálférgeket egy inert vivőanyaggal keverve. A tasak tartalmát kell a használati útmutatóban leírtak alapján hideg vízben feloldani és öntözőkannával, vagy permetezővel (melyből eltávolítottuk a szűrőket) kell a talajfelszínre juttatni, négyzetméterenként 1-2 liter vízmennyiséggel. A kezelés után még egy vizes beöntözés javasolt. Ha a talaj a következő hetekben folyamatosan nedves marad, a fonálférgek mindaddig végzik dolgukat, amíg el nem fogy a kártevő, vagy le nem hűl a talaj. Nagy előnye a terméknek, hogy a kijuttatott fonálférgek az elpusztított kártevőkön szaporodnak, tehát ha a talajviszonyok optimálisak, mindaddig dolgoznak, amíg el nem fogy a kártevő!”
    Szóval ha fonálférget is kint akarjuk látni, akkor ki kell venni a szűrőt?

• BEMAN
    Vendég
    @beman

Váljon hová lett a spiderman ?

• .Norbert
    Vendég
    @norbert-admin

@beman wrote:

Váljon  hová lett  a spiderman ?

Érdekes mert vagy ő változtatott magának nevet vagy nincs ötletem

Figyelnünk kell mert most hirtelen ugrott a felhasználók száma nehogy úgy járjunk mint az agroinform…

• BEMAN
    Vendég
    @beman

@.Norbert (admin) wrote:

@beman wrote:

Váljon  hová lett  a spiderman ?

Érdekes mert vagy ő változtatott magának nevet vagy nincs ötletem

Figyelnünk kell mert most hirtelen ugrott a felhasználók száma nehogy úgy járjunk mint az agroinform…

Igaz

• acszati
    Vendég
    @acszati

@bencsikdani2 wrote:

A Nemastar és Nematop nevű fonálféregalapú biológiai készítménynél azt írja, hogy ki kell venni a szűrőket a permetezőből.
    “A hasznos fonálférgek kijuttatása nagyon egyszerű, a Nemastar és a Nematop 100 illetve 1000 m2-re való kiszerelésben kapható, egy csomag 50 millió, illetve 500 millió db fonálférget tartalmaz. A tasakban lévő por tartalmazza a fonálférgeket egy inert vivőanyaggal keverve. A tasak tartalmát kell a használati útmutatóban leírtak alapján hideg vízben feloldani és öntözőkannával, vagy permetezővel (melyből eltávolítottuk a szűrőket) kell a talajfelszínre juttatni, négyzetméterenként 1-2 liter vízmennyiséggel. A kezelés után még egy vizes beöntözés javasolt. Ha a talaj a következő hetekben folyamatosan nedves marad, a fonálférgek mindaddig végzik dolgukat, amíg el nem fogy a kártevő, vagy le nem hűl a talaj. Nagy előnye a terméknek, hogy a kijuttatott fonálférgek az elpusztított kártevőkön szaporodnak, tehát ha a talajviszonyok optimálisak, mindaddig dolgoznak, amíg el nem fogy a kártevő!”
    Szóval ha fonálférget is kint akarjuk látni, akkor ki kell venni a szűrőt?

Én biztos kivenném mert nem látom a hátrányát.
    NEkem a fúvókáknál sincs szűrő és a permetezőtartály alján lévő nagy szűrőt se használom.Az idén szerintem olyan 20-30hektár közötti talajoltás és állománykezelést gond nélkül végigvittünk úgy hogy a kész teát egyszer szűrtük 400mikronos szövettel tankoláskor.
    Az elején elfelejtettem kivenni az alsó szűrőt ami 300mikron környéke kb 2hektárt bírt ki dugulás nélkül.
    A narancssárga fúvóka meg 1perc alatt eltömődött.Szóval kék meg a fekete ami nagyobb ezen méreteket célszerű használni

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Értem. Hozzávaló adalékok kérdésére javaslat?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@acszati wrote:

MAjd tapasztalod……

Amit eddig csináltam 100l-eket nem volt vele probléma az eltömődéssel.
    Valamint azt is meg kell érteni, a rendszert úgy kell kialakítani, hogy akár 100ha-on is működjön. Permetezőt szűrő nélkül nem szabad használni. Meg kell oldani, hogy működjön azzal.
    Ha eldugul a traktorban a levegőszűrő abból is kiveszed? És nem más kategória a kettő.
    És lehet egyszer te is megtapasztalod milyen az ha 30ha-t kell lekezelni egy este (normál VP fúvókával). Mert az általatok leírtak szerint ez lehetetlen 1 embernek. Pedig rám ez vár a jövő évben.
    És részemről lezárva a téma.

Ha a permetezőtartályba beöntött folyadék meg van szűrve annyira, hogy a szivattyú, nyomásszabályzó nem károsodik, akkor miért nem szabad szűrő nélkül használni ?

A felső, beöntő szűrő, és a szívó oldali szűrő csak a falevelet, flakon kupakját (ha beleesik) fogja meg normál esetben. Ha összekutyulnak szereket, és kicsapódik, az is tudja dugítani a szívó oldali szűrőt.

12 köbméter komposztoldatot már kilocsoltam szűrő nélkül, semmilyen károsodása nincs a permetezőnek. Ha ALKO után pl.03-as fúvókával akarunk permetezni, akkor át kell mosni a gépet, hogy kitakarítsuk az apró komposztdarabokat. De 03 -as fúvókához alapból csepegtető szűrőn keresztül kell megtankolni a tartályt, mert a nagyon finom homokszemek is eldugítják. Hiába van benne szívó, nyomó szűrő.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@bencsikdani2 wrote:

Értem. Hozzávaló adalékok kérdésére javaslat?

Ezt egyikünk sem fogja ide kiírni. Valaki idetéved, elolvassa, megfelelő tudás nélkül elkezd főzőcskézni, kotyvaszt valamit, (jobbik esetben langyos vizet, rosszabbik esetben biológiai fegyvert ) utána meg ríni fog, hogy milyen sz.r a komposzttea.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Ezt anélkül is megteheti, hogy idetéved. Rengeteg recept javaslat van fenn az interneten. Csak kíváncsi voltam, hogy Önök mit részesítenek előnyben.
    Ha máshogy nem megy legalább privátban: bencsikdani@citromail.hu. Előre is köszönöm a segítséget!

• .Norbert
    Vendég
    @norbert-admin

Ndániel bemutatkozási topicjából:

Milyen fúvó van rajta ? 1,1 kW-os Elektror ?

• .Norbert
    Vendég
    @norbert-admin

Ndániel bemutatkozási topicjából:

Itt vannak  képek:

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Most találtam 1 IBC-hez elég lehet.

http://www.fekete-koi.com/legpumpak/1149-hailea-hg-750c-ontottvas-kompresszor-.html

Ezen milibárban van megadva a nyomás, tehát amit mi használunk 100 mbar nyomáson ( 1 m magas vízoszlop ) 2,5 köbméter levegőt szállít percenként

http://www.elektror.de/en/product/1SD510_1-1

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Ez a 98 pénz nettó, vagy bruttó ?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

Bruttó.

De amit ti használtok elhajt 2 IBC, ez 1 IBC-hez elég.

A ti fajtátok jelenleg súrolja a 200eFt.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

Bruttó.

De amit ti használtok elhajt 2 IBC, ez 1 IBC-hez elég.

A ti fajtátok jelenleg súrolja a 200eFt.

Aztaqrva

Axisékat kérdezted ?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Mr. Poke wrote:

AXIS Kft.
              AXIS 401MG1.1M
              312 euro + ÁFA

Picit emelkedtek az árak. Aki esetleg tud jobb beszerzési forrást ne hallgassa el.

Jó tévedtem…… csak 150eFt Bár ez már vagy fél éves ajánlat.

Meg ez csak az 1SD410-50/0,75 mert fél éve még azt mondtad ezt használjátok.

• acszati
    Vendég
    @acszati

2016.01.14 árajánlat

3 fázisú motorral

Típus: Elektror 1SD410-50/0.75 oldalcsatornás fúvó

Ára: 78 500 Ft/db + ÁFA

Szállítási határidő: jelenleg rendeléstől számított kb. 3-4 héten belül

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@Mr. Poke wrote:

AXIS Kft.
              AXIS 401MG1.1M
              312 euro + ÁFA

Jó tévedtem…… csak 150eFt Bár ez már vagy fél éves ajánlat

Igen 410 -est használunk, bocs rossz linket raktam be.

Mondjuk az Axis bruttó 125, én inkább rászánnám azt a + 27 Mátyást dupla teljesítményért.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

2016.01.14 árajánlat

3 fázisú motorral

Típus: Elektror 1SD410-50/0.75 oldalcsatornás fúvó

Ára: 78 500 Ft/db + ÁFA

Szállítási határidő: jelenleg rendeléstől számított kb. 3-4 héten belül

Igen én is így tudtam. De akivel ti tárgyaltatok már nincs a cégnél. Én pedig ezt kaptam ajánlatban.
    October 21, 2016-én.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Mr. Poke wrote:

AXIS Kft.
              AXIS 401MG1.1M
              312 euro + ÁFA

Mondjuk az Axis bruttó 125, én inkább rászánnám azt a + 27 Mátyást dupla teljesítményért.

http://www.elektror.ru/ventylyatory/1SD_410.shtml

Csak ezt találtam. Ez sem tud többet sokkal.
    Valamint 50eFt a különbség.

Lehet én írtam rosszul.

Szóval áfásan 98eFt az Elektror pedig 150 áfásan.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Mr. Poke wrote:

AXIS Kft.
              AXIS 401MG1.1M
              312 euro + ÁFA

Lehet én írtam rosszul.

Mi még 71300 nettóért vettük az elsőt. Holnap felhívom őket, megpróbálok facsarni az árból.

Mennyit adnál érte maximum ?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Mr. Poke wrote:

AXIS Kft.
              AXIS 401MG1.1M
              312 euro + ÁFA

Lehet én írtam rosszul.

Mi még 71300 nettóért vettük az elsőt. Holnap felhívom őket, megpróbálok facsarni az árból.

Mennyit adnál érte maximum ?

Nem akarom még megvenni. Úgysincs időm foglalkozni vele.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges
    Bejegyzések száma: 90

Van 2 kisebb belterületi szántóm amin burgonya csemege kukit akarok vetni és locsolni akarom ALKOval hát úgy heti rendszerességgel kis hátival vagy motoros hátival.
    Kérdésem a következő:100 literes vashordó alkalmas e a főzésre és mekkora akvárium levegőztető szükséges egy ekkora edényhez?hogy lehet kiszámolni a levegőszükségletet adott vízmennyiségre?
    (Amíg nincs “keretem” és affinitásom legyártani az IBC tartályos szántóföldi verziót addig próbálkoznék kiskerti méretekben.)Csomó jutubos videót nézek..olyan egyszerűnek tűnik:)

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kezdetleges wrote:

Van 2 kisebb belterületi szántóm amin burgonya csemege kukit akarok vetni és locsolni akarom ALKOval hát úgy heti rendszerességgel kis hátival vagy motoros hátival.
    Kérdésem a következő:100 literes vashordó alkalmas e a főzésre és mekkora akvárium levegőztető szükséges egy ekkora edényhez?hogy lehet kiszámolni a levegőszükségletet adott vízmennyiségre?
    (Amíg nincs “keretem” és affinitásom legyártani az IBC tartályos szántóföldi verziót addig próbálkoznék kiskerti méretekben.)Csomó jutubos videót nézek..olyan egyszerűnek tűnik:)

1L levegő/perc kell 1L vízhez. Esetedben 100L/perc

Műanyag hordó jobb lenne. Nagyon fog rozsdásodni.
    Egyszerű is mint a pofon.

Levegő, jó komposzt, kaja, 20+C° és kész is. Nem egy nagy durranás.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@Mr. Poke wrote:

Szerintem is.

Mr. Poke!

Hány óra tanulás van ebbe az egy sorba?

Két napot együtt voltunk Pesten.
    Milyen mikroszkópod van figyelni az eseményeket?
    Hol is kapható jó komposzt?
    Az esővíz is fontos.

A többi már csak idő kérdése.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Radócz wrote:

@Mr. Poke wrote:

Szerintem is.

Mr. Poke!

Az esővíz is fontos.

Mikor egy szakács, élelmiszer mérnök főzni tanul elég komoly elmélet van mögötte. Akkor ha nem ismerem milyen reakciók zajlanak le egy piskóta sütésekor és milyen szabványokkal kell az eredményt ellenőrizni ne is süssek piskótát?

Ez az ALKO túlbonyolítása csak Netparaszt hóbortja, “Mert mi lesz ha rossz lesz a végeredmény és károsítja a növényt”
    Az szerintem mindenki saját felelőssége. Ez pont olyan mint a takarónövény, azzal is lehet kárt csinálni, és az mégis propagálva van.

Maga a teafőzést ha megvannak a megfelelő feltételek nem lehet elrontani. És ez nem az én hülyeségem, hanem egy ALKO előadáson mondta az előadó.
    Lübke komposztot lehet venni, ALKO készítőből is van jópár (receptet is megkapod hozzá). Nem kell rajta vacillálni.

Ha leírná itt mindenki a tapasztalatait, pontos technológiai leírást szerintem sokak megpróbálnák és juthatnánk valahova. Csak hát ebben a közösségben ami zajlik még magasabb szinten is az egy vicc….. (magyarok vagyunk)

Akkor kell a magasabb ismeret ha valaki saját maga készít komposztot, ALKO (főzőt) mert bizonytalan az eredmény.

Ha minden jól megy lesz hivatalos laborban bevizsgált komposzt nagy menyiségben. (De nem pénzért)

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@Mr. Poke wrote:

Ha minden jól megy lesz hivatalos laborban bevizsgált komposzt nagy menyiségben. (De nem pénzért)

Mit fogsz csinálni a komposztforgatóddal?

Hány kérdésemre válaszoltál? Hányra nem?

Én négy napot hallottam élőben Netparasztot.
    Két nap veled voltam Pesten
    Még hozzájön a:
    Kátay Könyv olvasgatása,
    Diriczi Zsombor internetes oktatása,
    Kis Zombival, Agrárteenager-rel, stb való hosszú, hosszú telefonbeszélgetések.

Kis Zombi Tibi barátjánál 4 szer voltam, megfigyelni a ….

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Mit fogsz csinálni a komposztforgatóddal?

Komposztot, amit bevizsgáltatok.

Hány kérdésemre válaszoltál? Hányra nem?

Amire tudok válaszolni, válaszolok.

Én nem voltam Netparaszt előadásán, és nem is szoktam telefonon felhívni senkit. A fórumot szívesebben használom, hátha más is tanulhat belőle. Csak én ritkán kapok itt válaszokat.

Te hozzám képest már sokkal túlképzettebb vagy.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@Radócz wrote:

@Mr. Poke wrote:

Szerintem is.

Mr. Poke!

Az esővíz is fontos.

Mikor egy szakács, élelmiszer mérnök főzni tanul elég komoly elmélet van mögötte. Akkor ha nem ismerem milyen reakciók zajlanak le egy piskóta sütésekor és milyen szabványokkal kell az eredményt ellenőrizni ne is süssek piskótát?

Ez az ALKO túlbonyolítása csak Netparaszt hóbortja, “Mert mi lesz ha rossz lesz a végeredmény és károsítja a növényt”
    Az szerintem mindenki saját felelőssége. Ez pont olyan mint a takarónövény, azzal is lehet kárt csinálni, és az mégis propagálva van.

Maga a teafőzést ha megvannak a megfelelő feltételek nem lehet elrontani. És ez nem az én hülyeségem, hanem egy ALKO előadáson mondta az előadó.
    Lübke komposztot lehet venni, ALKO készítőből is van jópár (receptet is megkapod hozzá). Nem kell rajta vacillálni.

Ha leírná itt mindenki a tapasztalatait, pontos technológiai leírást szerintem sokak megpróbálnák és juthatnánk valahova. Csak hát ebben a közösségben ami zajlik még magasabb szinten is az egy vicc….. (magyarok vagyunk)

Akkor kell a magasabb ismeret ha valaki saját maga készít komposztot, ALKO (főzőt) mert bizonytalan az eredmény.

A piskótás hasonlatod sántít. Megfelelő tudás, tapasztalat nélkül legfeljebb nem sikerül finomra, de nem leszel beteg tőle. Bár ez is előfordulhat, ha nem sütöd át rendesen.

Jó komposztból, jó technológiával nem tudomány ALKO-t készíteni. De gyikfing komposztból jó technológiával is csak szenteltvíz lesz, ezt is tapasztaltuk.

Ha talajoltásra van használva az ALKO, akkor kevésbé lehet veszélyes egy esetleges hiba, mint ha lombfelületre van fújva.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Vízhőmérséklet is jelentős befolyásoló tényező.  Hüvös időben, szellős helyen főztem ALKO-t, ezért 25 fokos vízzel indultam, hogy úgyis visszahűl. Este odatettem, gondoltam 36 óra múlva lesz kész, 12 óra múlva visszahűlt 18 fokra, de mikor beraktam a mikroszkóp alá, láttam, hogy akár rögtön kifújható, de max. 24 órásan nyomni kell.

Mivel a kijuttatást időzítenünk kell, ezért az induló vízhőmérséklettel is muszáj játszani. Ha meleg van, olyankor alacsony hőfokról indulunk, mivel a külső hőmérséklet hatására melegedni fog az ALKO. Hűvösebb időben melegebb vízzel indulunk, mivel hűlni fog a tea.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Köszönöm a hasznos válaszokat!
    Ha nincs melasz vagy haliszt vagy egyéb fincsiségek akkor jó a vízben feloldott kristálycukor?
    Termokomposztálásnál a tartós melegben elpusztulnak a növénypatogén gombák, baktériumok.De mi van akkor ha spécin megcsinálom a komposztom és ALKOval feldúsítok egy jó kis aerob,fakultatív aerob növényre káros gombát,baktériumot?
    Ilyen szempontból egyetértek Netparaszttal, hogyha nem ismerem pontosan a “jó” komposztom mikrobiolgiai fajtaszortimentjét akkor érhetnek meglepetések permetezés után..
    Abban meg nem hiszek,hogy ezt az ismeretanyagot ne lehetne elsajátítani autodidakta módon
    Mindenjót!

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@kezdetleges wrote:

Abban meg nem hiszek,hogy ezt az ismeretanyagot ne lehetne elsajátítani autodidakta módon
    Mindenjót!

Igazad van. De megéri ekkora tandíjat fizetni?

Nagyon sok orvos a második házasságában tudja meg, hogy mit kellett volna az elsőben csinálni.

“Kurvából lesz a legjobb feleség”

A fórumban olyan apró dolgokat nem jegyzel meg, amitől működik az egész.
    No meg mint Poke írta, “semmi” nincs leírva.

De azért ne add fel.

“Az okos a más kárán tanul”

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

Ha nincs melasz vagy haliszt vagy egyéb fincsiségek akkor jó a vízben feloldott kristálycukor?
    Termokomposztálásnál a tartós melegben elpusztulnak a növénypatogén gombák, baktériumok.De mi van akkor ha spécin megcsinálom a komposztom és ALKOval feldúsítok egy jó kis aerob,fakultatív aerob növényre káros gombát,baktériumot?
    Ilyen szempontból egyetértek Netparaszttal, hogyha nem ismerem pontosan a “jó” komposztom mikrobiolgiai fajtaszortimentjét akkor érhetnek meglepetések permetezés után..
    Mindenjót!

Én is az ALKO-val kezdtem a talajmegújítást. Jó dolog, főleg lepukkant talajoknál, de azért ez sem csodaszer.

Mondok példát : Van egy távolabbi, jó minőségű területünk, ahol nem juttattam ki ALKO-t. 2015 őszén HORSCH TIGERREL volt meghúzva (nagyon talajromboló gruber), bevetve búzával, nagy dózis nitrosollal kezelve ( bérmunkában csináltattuk a szomszédos nagy céggel ), mire aratáskor kiért apám a területre, már a felét rendre vágták, ez le lett bálázva, a pucér tarlót a nyári meleg kiszárította, kb. 3 hét múlva lett meghántva miután megázott, azt is a lehető legrosszabb módon, nehéz tárcsával 10 – 15 cm mélyen, henger nuku. Augusztus végén lett meglazítva egy Fralanz lazítóval, utána kapott egy ásóboronát, hogy kicsit elegyengesse. Október elején kimentünk megnézni a területet. A lebálázott részen is találtunk kalapos gombákat, gilisztákat bőven, sokkal többet, mint a 4 alkalommal ALKO-val kezelt, megfelelően művelt gyenge homokon.

Az aerob fakultatív kórokozókkal akkor lehet probléma, ha főzés után nem mosod el megfelelően az edényt, a maradék tápanyagon felszaporodnak a kórokozók, odateszed az újabb adagot, és már a főzés kezdetekor nagy egyedszámmal vannak jelen. Ha megfelelően tiszta a berendezés, akkor a főzés során a levegőből bekerülő néhány egyed nem tud olyan mértékben felszaporodni, hogy gondot okozzon. A legjobb minőségű komposztban is található néhány kórokozó, ha kis mértékben vannak jelen, és számukra kedvezőtlenek a körülmények, nem fognak szaporodni. A főzés során egy 2 – 3 órás üzemzavar ( pl. áramszünet ) már kedvező körülményeket biztosít az anaerob organizmusoknak, és mehet a “kukába” a lötty.

Ha van kellő angol nyelvtudásod, akkor biztosan találsz irodalmat amiből képezheted magad, Netparaszt is így kezdte.

A krisztálycukornál a melasz sokkal összetettebb tápanyag

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Ha kell melasz.Adok én neked.Egy megyében vagyunk
    Hallisztet lehet kapnii Szegeden.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Mindenjót!

Én is az ALKO-val kezdtem a talajmegújítást. Jó dolog, főleg lepukkant talajoknál, de azért ez sem csodaszer.

Mondok példát : Van egy távolabbi, jó minőségű területünk, ahol nem juttattam ki ALKO-t. 2015 őszén HORSCH TIGERREL volt meghúzva (nagyon talajromboló gruber), bevetve búzával, nagy dózis nitrosollal kezelve ( bérmunkában csináltattuk a szomszédos nagy céggel ), mire aratáskor kiért apám a területre, már a felét rendre vágták, ez le lett bálázva, a pucér tarlót a nyári meleg kiszárította, kb. 3 hét múlva lett meghántva miután megázott, azt is a lehető legrosszabb módon, nehéz tárcsával 10 – 15 cm mélyen, henger nuku. Augusztus végén lett meglazítva egy Fralanz lazítóval, utána kapott egy ásóboronát, hogy kicsit elegyengesse. Október elején kimentünk megnézni a területet. A lebálázott részen is találtunk kalapos gombákat, gilisztákat bőven, sokkal többet, mint a 4 alkalommal ALKO-val kezelt, megfelelően művelt gyenge homokon.

Az aerob fakultatív kórokozókkal akkor lehet probléma, ha főzés után nem mosod el megfelelően az edényt, a maradék tápanyagon felszaporodnak a kórokozók, odateszed az újabb adagot, és már a főzés kezdetekor nagy egyedszámmal vannak jelen. Ha megfelelően tiszta a berendezés, akkor a főzés során a levegőből bekerülő néhány egyed nem tud olyan mértékben felszaporodni, hogy gondot okozzon. A legjobb minőségű komposztban is található néhány kórokozó, ha kis mértékben vannak jelen, és számukra kedvezőtlenek a körülmények, nem fognak szaporodni. A főzés során egy 2 – 3 órás üzemzavar ( pl. áramszünet ) már kedvező körülményeket biztosít az anaerob organizmusoknak, és mehet a “kukába” a lötty.

Ha van kellő angol nyelvtudásod, akkor biztosan találsz irodalmat amiből képezheted magad, Netparaszt is így kezdte.

Hali!
    Az igazság az hogy van a kertünkben alma,körte, barackfa is sorba ültetve.A legnagyobb körültekintéssel metszük, lemosózzuk minden tavasszal szóval megkap mindent, de van hogy egyszerre több gombabetegség jelenik meg rajtuk..Olvastam a Netparaszt technológiában hogy a tavaszi lemosózást kiválthatja a sűrű(heti 1x,2x )ALKO tea permetezés..csa télleg nem akarom elrontani..
    A youtube-on nagyon sok dezinformációt? találtam az ALKO készítéssel kapcsolatban(72 óráig kell levegőztetni stb.)amikre nem merek támaszkodni
    A másik probléma meg az hogy a szerves trágyát a kertben halmozzuk fel szarvasba,aminek a közelében van a kis gyümölcsös, a területünkön minden évben hemzseg a fonálféregnyomástól, lóbogaraktól.(Ha nem szórok ki minden mag alá Force-ot akkor nem várhatok kelést).Szóval van itt biodiverzitás csak inkább pusztító jószágokból

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Radócz wrote:

@kezdetleges wrote:

Mindenjót!

Igazad van. De megéri ekkora tandíjat fizetni?

Nagyon sok orvos a második házasságában tudja meg, hogy mit kellett volna az elsőben csinálni.

“Kurvából lesz a legjobb feleség”

A fórumban olyan apró dolgokat nem jegyzel meg, amitől működik az egész.
    No meg mint Poke írta, “semmi” nincs leírva.

De azért ne add fel.

“Az okos a más kárán tanul”

OFF

Szűzből lesz a legjobb feleség
    Mutass nekem Legalább 1 embert aki más kárán tanul:))
    Nem adom fel mert még zöldfülű vagyok és hajt a tudásvágy

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Mindenjót!

Hali!
    Az igazság az hogy van a kertünkben alma,körte, barackfa is sorba ültetve.A legnagyobb körültekintéssel metszük, lemosózzuk minden tavasszal szóval megkap mindent, de van hogy egyszerre több gombabetegség jelenik meg rajtuk..Olvastam a Netparaszt technológiában hogy a tavaszi lemosózást kiválthatja a sűrű(heti 1x,2x )ALKO tea permetezés..csa télleg nem akarom elrontani..
    A youtube-on nagyon sok dezinformációt? találtam az ALKO készítéssel kapcsolatban(72 óráig kell levegőztetni stb.)amikre nem merek támaszkodni
    A másik probléma meg az hogy a szerves trágyát a kertben halmozzuk fel szarvasba,aminek a közelében van a kis gyümölcsös, a területünkön minden évben hemzseg a fonálféregnyomástól, lóbogaraktól.(Ha nem szórok ki minden mag alá Force-ot akkor nem várhatok kelést).Szóval van itt biodiverzitás csak inkább pusztító jószágokból

OFF

A talajfertőtlenítők kimondottan károsak. Fonálféreg ellen lehet venni biológiai készítményt, és megfelelő takarónövényekkel is tudod őket gyéríteni

• Berente Antal
    Vendég
    @berente-antal
    Bejegyzések száma: 160

A tudásátadás apropóján: valaki(k) megtenné(k), hogy jól működő főzőjéről közzé tesz egy dokumentációt azok számára akik építenének? Esetleg rajzzal?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Berente Antal wrote:

A tudásátadás apropóján: valaki(k) megtenné(k), hogy jól működő főzőjéről közzé tesz egy dokumentációt azok számára akik építenének? Esetleg rajzzal?

Vártam hátha nálam tapasztaltabb ír valamit……
    Szóval ha más nincs akkor Márciusban fog készülni az én 1000L-es (IBC) Mindenféleképpen meg fogom osztani a méreteket, rajzot stb, DO2 szintet, és az ALKO-ról is teszek fel képet.

• Berente Antal
    Vendég
    @berente-antal

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Szóval ha más nincs akkor Márciusban fog készülni az én 1000L-es (IBC)  Mindenféleképpen meg fogom osztani a méreteket, rajzot stb, DO2 szintet, és az ALKO-ról is teszek fel képet.

Jól hangzik!

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Akkor vitaindítónak leírnám azt amit előadáson tanítottak, és különböző internetes forrásból szedte össze.

Ha valaki ALKO készítő berendezésen gondolkodik, legelső kérdés a méret.
    Itt fontos megjegyezni, hogy az ALKO-nál sokkal jobb talajoltásra a komposzt, állomány kezelésre pedig a tiszta komposzt oldat. (vízzel átmosott komposzt)
    Szóval akinek megfelelő menyiségben áll rendelkezésre komposzt, ne is csináljon ALKO készítőt.

Mennyi ALKO szükséges 1 ha területre.
    Valahol elhangzott, hogy 200L/ha, máshol 100L/ha és akkor http://cog.ca/ottawa/wp-content/uploads/2015/03/Simon_Neufeld_Eco_Farm_Day_2015.pdf  20L/ha
    De akkor melyik is lehet az igaz. Ha belegondolunk, hogy egy gyári baktérium készítményben töredéke a csíraszám egy jó ALKO-hoz képest és abból kevesebb kell. Aki alkalmazott már valamilyen szárbontót tapasztalhatta, hogy az is működött.
    Ha ideálisak a körülmények, nedves talajt tudunk oltani egyenest injektálva elég a 100L/ha vagy akár az 50L.
    Állománykezelésre pedig még ez alá is mehetünk (20L/ha?). Fontos a megfelelő levél borítottság ezért a légzsákos permetezők a legjobbak, finomabb csepp mérettel.
    Maga az ALKO egy élő készítmény ha jók a körülmények tovább szaporodik, rosszul alkalmazva viszont esetleg az elhalt baktériumok tápanyag tartalmát tudjuk hasznosítani.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Szóval ha más nincs akkor Márciusban fog készülni az én 1000L-es (IBC)  Mindenféleképpen meg fogom osztani a méreteket, rajzot stb, DO2 szintet, és az ALKO-ról is teszek fel képet.

Nekem van főzőm voltál is nálam és szívesen megmutatom aki szeretne készíteni.Én is kaptam az inforrmációt mástól és az volt kitétel hogy nem kell ezt az infót szórni mindenkinek mert annak semmi értelme.Amivel én egyet is értek.Most ide leírhatnánk minden méretet és segítséget és lehet hogy még egy év is eltelne de egyikőtök se készítené el.akkor meg minek?
    Én kértem segítséget a tea főző készítéséhez és kaptam is de 2 hónapon belül kész is volt.
    Sőt most már megvannak a gyári méretek is az 1000literesnek.
    Ugy hogy nincs itt semmi információ visszatartva de mindent a maga idejében főként úgy hogy csúnyán kifejezve egy lopott tudás.Mert ha ezt én találtam volna ki akkor nem lennék ilyen óvatos

Remélem értitek
    Persze lehet az is hogy én nem látom jól….

• Berente Antal
    Vendég
    @berente-antal

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Nekem van főzőm voltál is nálam és szívesen megmutatom aki szeretne készíteni.Én is kaptam az inforrmációt mástól és az volt kitétel hogy nem kell ezt az infót szórni mindenkinek mert annak semmi értelme.Amivel én egyet is értek.Most ide leírhatnánk minden méretet és segítséget és lehet hogy még egy év is eltelne de egyikőtök se készítené el.akkor meg minek?
    Én kértem segítséget a tea főző készítéséhez és kaptam is de 2 hónapon belül kész is volt.
    Ugy hogy nincs itt semmi információ visszatartva de mindent a maga idejében főként úgy hogy csúnyán kifejezve egy lopott tudás.Mert ha ezt én találtam volna ki akkor nem lennék ilyen óvatos

Remélem értitek

Ok, rendben érthető. A magam részéről napra állományt szeretnék tavasztól teázni gombaölő helyett. Itt a következő kérdésem, mikor érdemes a kezeléseket elindítani és milyen időközönként érdemes fújni?

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Berente Antal wrote:

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Remélem értitek

Ok, rendben érthető. A magam részéről napra állományt szeretnék tavasztól teázni gombaölő helyett. Itt a következő kérdésem, mikor érdemes a kezeléseket elindítani és milyen időközönként érdemes fújni?

Ne felejtsd el jössz majd a találkozóra akkor megmutatom a főzőt.
    Fogalmam sincs hogy kéne a naprát kezelni.
    Én fullosba nyomtam mert nekem csak ez volt bioban.
    Minél korábban és minél sűrűbben főleg ha természeti események vannak.Nagy esők nagy szél..azok után ismételni nem árt..
    Ha minden körülmény optimális heti 1szer
    De fogalmam sincs

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Mr. Poke wrote:

Akkor vitaindítónak leírnám azt amit előadáson tanítottak, és különböző internetes forrásból szedte össze.

Itt fontos megjegyezni, hogy az ALKO-nál sokkal jobb talajoltásra a komposzt, állomány kezelésre pedig a tiszta komposzt oldat. (vízzel átmosott komposzt)
    Szóval akinek megfelelő menyiségben áll rendelkezésre komposzt, ne is csináljon ALKO készítőt.

Valahol elhangzott, hogy 200L/ha, máshol 100L/ha és akkor http://cog.ca/ottawa/wp-content/uploads/2015/03/Simon_Neufeld_Eco_Farm_Day_2015.pdf  20L/ha
    De akkor melyik is lehet az igaz. Ha belegondolunk, hogy egy gyári baktérium készítményben töredéke a csíraszám egy jó ALKO-hoz képest és abból kevesebb kell. Aki alkalmazott már valamilyen szárbontót tapasztalhatta, hogy az is működött.
    Ha ideálisak a körülmények, nedves talajt tudunk oltani egyenest injektálva elég a 100L/ha vagy akár az 50L.
    Állománykezelésre pedig még ez alá is mehetünk (20L/ha?). Fontos a megfelelő levél borítottság ezért a légzsákos permetezők a legjobbak, finomabb csepp mérettel.
    Maga az ALKO egy élő készítmény ha jók a körülmények tovább szaporodik, rosszul alkalmazva viszont esetleg az elhalt baktériumok tápanyag tartalmát tudjuk hasznosítani.

Erre az információra kiváncsi lennék Kökény Attila mit szólna..Mieért lenne hatásosabb,jobb egy gyérebb mikrobiológiai egyedszámú, kisebb biodiverzitású lötty a növénynek?az ALKOban feldúsítjuk a mikrobiológia egyedszámát. NEM értem ezt az infót bocsi

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

@Mr. Poke wrote:

Erre az információra kiváncsi lennék Kökény Attila mit szólna..Mieért lenne hatásosabb,jobb egy gyérebb mikrobiológiai egyedszámú, kisebb biodiverzitású lötty a növénynek?az ALKOban feldúsítjuk a mikrobiológia egyedszámát. NEM értem ezt az infót bocsi

Pok mester nem mondott hülyeséget.Erről is lesz szó majd a gazdatalálkozón.Reméljünk Vitália közelebb visz a megértéshez

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@kezdetleges wrote:

Ha van elegendő jó komposztod és nem a levelet akarod védeni, szerintem  Netparaszt nem mondana rá rosszat.

Agrárteenager ALKO nélkül, jutott oda, ahova jutott.

Kukutyinba elviszem a tea főzőm belsejét bemutatásra.
    Amit tudok, minden Netparaszttól és kis Zombitól származik.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kezdetleges wrote:

@Mr. Poke wrote:

A komposzt extraktum lehet igen tömény is. Eddigi információm alapján 500kg komposztot kell 1000L vízben feloldani.

Az extraktum előny, hogy tartalmaz minden élő szervezetet ami a komposztban megtalálható. Előkezelve valamilyen gabona származékkal fel lehet benne szaporítani a gombákat is. Stb…
    Csak ugye ezt szántóföldi körülmények között nehéz alkalmazni, szükséges egy komposztáló üzem. Ezért jó köztes megoldás az ALKO.

Az ALKO készítés egyik hátránya, hogy a többsejtű, hydrofob (vizet nem kedvelő) élőlényeket nem lehet felszaporítani.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Igen, talajoltásra a tömény, jó minőségű komposzt lenne a legjobb. Jó minőségű, nagy fajgazdagságú komposztot előállítani azért nem túl egyszerű. Acszati is geccsolt elég sokat a komposztjával, változatos alapanyagokat használt, de nem rakott bele ágaprítékot, és kevés a gombája. Tavaly télen aprítottunk gallyat ( 20 féle, vegyszermentes ), küszködtünk vele, legalább 15 000 Ft az önköltsége egy köbméternyi anyagnak. Nagyüzemi körülmények között is lenne 7 – 8000 Ft / köbméter az önköltség hasonló összetételnél, és ehhez már 3 milkás aprítógép kellene.

Állománykezelésnél a finom cseppméret alacsony nyomással nem megoldható. Gyümölcsösben 1000 l /ha lémennyiséggel, 150 l / ha ALKO-val permetezünk.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Én nem látom jó ötletnek teljes leírásokat “nyilvánosságra hozni “.  Az itt leírtak bárki számára elérhetőek, akik regisztrálnak.
    Lehet, már említettem neked, hogy az ALKO főzőgépet árusító cég, rám hivatkozva rendelt fúvót, én viszont nem emlékszem, hogy valaha is beszéltem volna velük.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Berente Antal wrote:

Most értem haza a munkából és pontosan szerettem volna idézni a “tankkönyvemből” Szóval.

“Rendes esetben havonta egyszer. A növény 70%-át érnie kell a folyadéknak (levél alul-felül). Betegség esetén hetente egyszer, amíg a betegség el nem múlik.”

Tehát legjobb a légzsákos permetező, finom cseppmérettel.
    Amit láttam ALKO készítés ott egy ilyen szűrő volt átalakítva és azon keresztül töltötték fel a permetezőt. (színére már nem emlékszek de szerintem a permetezőben található legkisebb szűrővel megegyező jó lehet)

A permetező meg valami sok csilliós 32m-es volt. Sajnos a konkrét kijuttatáson nem voltam ott de nem ez volt a cég első ALKO ja.
    Nálam tapasztaltabb emberek szűrő nélkül használják a permetezőt döntsd el kinek hiszel

Bár szerintem a mostani korszerű permetezők le is tiltanak ha nincs a rendszerben szűrő meg tárolja a hibakódot és bukja az ember a garanciát.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@Berente Antal wrote:

Én nem látom jó ötletnek teljes leírásokat “nyilvánosságra hozni “.  Az itt leírtak bárki számára elérhetőek, akik regisztrálnak.
    Lehet, már említettem neked, hogy az ALKO főzőgépet árusító cég, rám hivatkozva rendelt fúvót, én viszont nem emlékszem, hogy valaha is beszéltem volna velük.

OFF
    Az a cég Kökény Attilával kapcsolatban áll (állt) (1 éve még ő volt a takarónövény szakértőjük) Közösen hoztak szakértőket Magyarországra stb… Szóval most már tudod miért hivatkoztak rád.
    ON

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Sziasztok!

ALKO vizsgálathoz ti milyen mikroszkópot használtok?Olvastam Agroinfon , hogy ledesnek kell lennie meg hogy 640-1000x nagyítás elég,csak az árak meg elég heterogének a piacon:20-100e ft-ig találtam ebben a kategóriában.

Baktérium-gomba-egysejtű-fonálféreg határozót tud valaki?Lehetőleg könyv verziót.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

Sziasztok!

ALKO vizsgálathoz ti milyen mikroszkópot használtok?Olvastam Agroinfon , hogy ledesnek kell lennie meg hogy 640-1000x nagyítás elég,csak az árak meg elég heterogének a piacon:20-100e ft-ig találtam ebben a kategóriában.

Baktérium-gomba-egysejtű-fonálféreg határozót tud valaki?Lehetőleg könyv verziót.

Mikroszkóp 80 – 100 körül van használható.

Nem azonosítunk be minden jószágot, csak azt figyeljük, hogy ne legyenek kimondottan kórokozó kinézetűek. Alak, mozgás, szájszerv alapján lehet következtetni, hogy jó nekünk amit látunk, vagy nem. Ez egy 2 – 3 napos tanfolyamon elsajátítható.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kezdetleges wrote:

Sziasztok!

Én ezt vettem egy éve: http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/xsp-151m-mikroszkop XSP-151M-LED biológiai mikroszkóp 40x-100x-400x-1000x

De megveszem hozzá a binokuláris mikroszkópfejet. Egy szemel is jól látható minden de iszonyat fárasztó. Ha csak a komposzt, ALKO vizsgálatához kell elég lehet a mono mert olyankor csak belenéz az ember és tudja, hogy jó vagy nem (kevés gyakorlás után) de pontos minősítés esetén amikor baktériumokat kell számolni elég fárasztó.

Tehát jobb lehet mondjuk ez: http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/xsp-151b-mikroszkop

De ha a legolcsóbb megoldást szeretnéd http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/xsp-30m-mikroszkop 40x-100x-400x nagyítással (mert az 1000X sose fogod használni) + http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/targyasztal-finommozgatas ez így 50eFt
    De valami előadásra jó elmenni……

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@kezdetleges wrote:

Sziasztok!

ALKO vizsgálathoz ti milyen mikroszkópot használtok?

Én egy kicsit drágábbat vettem, mint Netparaszt javasolt. Az enyémmel lehet vizsgálni az élő vért is.

Javaslom legyen a tárgyasztal finoman mozgatható.
    Két szemmel tudjad nézni.
    Egyikbe csatlakoztatható legyen a számítógép monitor.
    Ezt nem vettem meg hozzá, de a lehetőség meg van a további bővítésre.

A vásárlás előtt végezz el egy tanfolyamot. Akár autodidakta módon is.
    utólag rájössz, hogy nem ilyet kellett volna venned. Ha kicsi por éri a használtat, (az újat) azonnal eldobandó lesz.

Sok sikert az eredményes használathoz.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@1676s5g.jpg wrote:

Nemm tudom sikerül e berakni a képet..
    Ma érkezett meg a két kis hőmérő,saválló német gyártmány.Elégedett vagyok.2400 ft/db

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kezdetleges wrote:

@1676s5g.jpg wrote:

Ma érkezett meg a két kis hőmérő,saválló német gyártmány.Elégedett vagyok.2400 ft/db

" />

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

@kezdetleges wrote:

@1676s5g.jpg wrote:

” />

Milyen hosszú??

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

@kezdetleges wrote:

@1676s5g.jpg wrote:

” />

Milyen hosszú??

40cm a szára

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

@kezdetleges wrote:

@1676s5g.jpg wrote:

” />

Milyen hosszú??

Mi is ilyen hőmérőket használunk.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Mivel a vitaindító hozzászólásom eredményes volt, és ahogy észrevettem sokaknak szolgált újdonsággal folytatnám.

Most Tim Wilson kutatásából idéznék, aki egy elismert ALKO szakértő. Több évnyi kutatás áll mögötte és sokféle ALKO receptet, “főzőt tesztelt”.
    Kezdésnek, hogy legyen min csámcsogni a tévhitekről alkotott véleményeit írom le és zárójelbe a saját meglátásomat. Kezdjük a magyar közösségben is fennálló egyik legnagyobb tévhittel.

1. Az apró buborékok károsítják a gombafonalakat, és az egyéb szervezeteket.
    Ez nem igaz, a levegőbuboréknak nagyon tömörnek kellene lennie, hogy ez lehetséges legyen.
    (Ha picit utána olvasunk a gyári/labor Bioreactor, fermentor berendezéseknek ott is mikrobuborékokat alkalmaznak a jobb hatásfok érdekében)
    2. Melsz-t nem szabad használni, vagy csak táplálja a baktériumokat.
    Lehet használni, és a gombát is táplálja.
    3. Gombafonalak nehezen növekednek.
    A gombák is növekednek, csak legyen gombás komposzt, jól megtervezve a főző. 0.5% melasz használatával tökéletesen fejlődnek a gombák az első 15-20 órában a baktériumokkal együtt.
    (Én a GEOTEA főző rendszert okolom a nem megfelelő gombafonal képződés miatt)
    4. Minimális levegő mennyiség. (ezt csak tömören )
    “The outcome of this research was, the estimation, that the minimum flow required from an air pump to make compost tea while maintaining the DO2 at 6 PPM, is 0.05 CFM per gallon while the optimum flow is 0.08
    CFM per gallon or greater.”
    (No ezt magyarul és emberi formában. Szóval a minimum 0.05 CFM/gallon de az ajánlott a 0.08CFM/gallon de itt nem számolunk az extractor levegőigényével tehát az még hozzájön.
    Akkor matekozzunk 0.08 CFM = 2,265347728 L/min ez kell 1 gallonhoz, tehát a végeredmény 0,6L/perc 1L vízhez. Ehez+ hozzájön az extractor igénye, így jön ki az ajánlott 1L/min. kis Zombi elmondása alapján ez
    meg is felel a valóságnak hiszen 2000L-t bír a főzője)
    5. Az ALKO kész ha jó nagy a hab.
    A habot létrehozhatja azok a fehérjék amik a mikrobiologiás élet terméke, de akár a hozzáadott tápanyag is. 24 órás ökölszabály-t kell alkalmazni, és az illata elárulja jó-e a tea. Kellemes gomba illat.
    (mikroszkóp)

(Legközelebb jön a különböző kialakítású főzők összefoglalása előnyük/hátrányuk)

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Mr. Poke wrote:

Mivel a vitaindító hozzászólásom eredményes volt, és ahogy észrevettem sokaknak szolgált újdonsággal folytatnám.

Most  Tim Wilson kutatásából idéznék, aki egy elismert ALKO szakértő. Több évnyi kutatás áll mögötte és sokféle ALKO receptet, “főzőt tesztelt”.
    Kezdésnek, hogy legyen min csámcsogni a tévhitekről alkotott véleményeit írom le és zárójelbe a saját meglátásomat. Kezdjük a magyar közösségben is fennálló egyik legnagyobb tévhittel.

Ez nem igaz, a levegőbuboréknak nagyon tömörnek kellene lennie, hogy ez lehetséges legyen.
       (Ha picit utána olvasunk a gyári/labor Bioreactor, fermentor berendezéseknek ott is mikrobuborékokat alkalmaznak a jobb hatásfok érdekében)
       A gombák is növekednek, csak legyen gombás komposzt, jól megtervezve a főző. 0.5% melasz használatával tökéletesen fejlődnek a gombák az első 15-20 órában a baktériumokkal együtt.
       “The outcome of this research was, the estimation, that the minimum flow required from an air pump to make compost tea while maintaining the DO2 at 6 PPM, is 0.05 CFM per gallon while the optimum flow is 0.08  
       (No ezt magyarul és emberi formában. Szóval a minimum 0.05 CFM/gallon de az ajánlott a 0.08CFM/gallon  de itt nem számolunk az extractor levegőigényével tehát az még hozzájön.
        Akkor matekozzunk   0.08 CFM = 2,265347728 L/min ez kell 1 gallonhoz, tehát a végeredmény 0,6L/perc 1L vízhez. Ehez+ hozzájön az extractor igénye, így jön ki az ajánlott 1L/min. kis Zombi elmondása alapján ez  
       A habot létrehozhatja azok a fehérjék amik a mikrobiologiás élet terméke, de akár a hozzáadott tápanyag is. 24 órás ökölszabály-t kell alkalmazni, és az illata elárulja jó-e a tea. Kellemes gomba illat.
       (mikroszkóp)

(Legközelebb jön a különböző kialakítású főzők összefoglalása előnyük/hátrányuk)

Gombás komposztot hogy lehet csinálni? Eltololom a C:N arányt méginkább a C javára? Tehát ha 60:40 a normál akkor a 70:30as c:n arány a megfelelő nedvességi viszonyok megtartásával a gombáknak fog kedvezni?

Kösz az infokat!

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Most  Tim Wilson kutatásából idéznék, aki egy elismert ALKO szakértő. Több évnyi kutatás áll mögötte és sokféle ALKO receptet, “főzőt tesztelt”.

(No ezt magyarul és emberi formában. Szóval a minimum 0.05 CFM/gallon de az ajánlott a 0.08CFM/gallon  de itt nem számolunk az extractor levegőigényével tehát az még hozzájön.
        Akkor matekozzunk   0.08 CFM = 2,265347728 L/min ez kell 1 gallonhoz, tehát a végeredmény 0,6L/perc 1L vízhez. Ehez+ hozzájön az extractor igénye, így jön ki az ajánlott 1L/min. kis Zombi elmondása alapján ez  
       (mikroszkóp)

Először is köszönjük a fordítást :-))

Az extraktor dom -ba befújt levegőt miért számolod + -ba ? Attól, hogy keveri a komposztot, az ott kifújt levegő még ugyanúgy növeli az ALKO Oxigéntartalmát.

2 tartályt levegőztetve 106 mbar a statikus nyomás, tehát a tényleges nyomás ettől valamivel nagyobb ( lehet, hogy csak 1 – 3 mbar -ral ). Most újra megnéztem a teljesítmény diagrammját a fúvómnak, 80 – 82 m3 / h, az annyi, mint 0,7 – 0,72 l levegő / min / 1 l ALKO.
    (A levegőszűrő okozta teljesítményveszteséggel nem számoltam )

Habzás témához:
    általában 14 – 15 órakkor lett odatéve a tea, és másnap délelőtt 9 – 10 óra körül kezdett veszettül habzani.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@Mr. Poke wrote:

(mikroszkóp)

Gombás komposztot hogy lehet csinálni? Eltololom a C:N arányt méginkább a C javára? Tehát ha 60:40 a normál akkor a 70:30as c:n arány a megfelelő nedvességi viszonyok megtartásával a gombáknak fog kedvezni?

Kösz az infokat!

Vegyes gombás alapanyaggal (pl. ágapríték, falevél, kukoricaszár, szalma ), és ügyelj rá, hogy ne kelljen túl gyakran forgatni. Ha nagyon tombolna, kisebb prizmába rakni, hogy ne kelljen naponta kétszer átrakni.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

Először is köszönjük a fordítást :-))

Az extraktor dom -ba befújt levegőt miért számolod + -ba ? Attól, hogy keveri a komposztot, az ott kifújt levegő még ugyanúgy növeli az ALKO Oxigéntartalmát.

2 tartályt levegőztetve 106 mbar a statikus nyomás, tehát a tényleges nyomás ettől valamivel nagyobb ( lehet, hogy csak 1 – 3 mbar -ral ). Most újra megnéztem a teljesítmény diagrammját a fúvómnak, 80 – 82 m3 / h, az annyi, mint 0,7 – 0,72 l levegő / min / 1 l ALKO.
    (A levegőszűrő okozta teljesítményveszteséggel nem számoltam )

Habzás témához:
    általában 14 – 15 órakkor lett odatéve a tea, és másnap délelőtt 9 – 10 óra körül kezdett veszettül habzani.

A levegővel kapcsolatban igazad van. Főleg ha azt nézzük, hogy az extractor nem is működik a végső szakaszban mikor a legtöbb oxigén kell.
    Első gondolatban azért gondoltam jó megoldásnak mert a kiszámolt érték messze van az ajánlott 1L/L/perc hez. De így hogy te is jobban megerősítetted a számításom tökéletes az az érték. De akkor is a több az jobb….

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Csak, hogy ne kapjam még egyszer azt a vádat csak a szám jár és nem csinálom a főzőt.

siemens elmo g 2hb1400 1,3kw
    siemens elmo g 2hb1500 1,3kw
    siemens elmo g xxxxxxxx 1,5kw

Lesz teafőző még a szomszédoknak is

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Mr. Poke wrote:

Csak, hogy ne kapjam még egyszer azt a vádat csak a szám jár és nem csinálom a főzőt.

siemens elmo g 2hb1400 1,3kw
    siemens elmo g 2hb1500 1,3kw
    siemens elmo g xxxxxxxx 1,5kw

Lesz teafőző még a szomszédoknak is

Üdv! Ezt a három kompresszort mekkora tartályra(okra) rakod rá?Én 200literes kék műanyag hordót veszek..IBC az átlátszó ,nem kedvez a mikrobáknak.
    Sok erőt, kitartást a legyártáshoz!

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Egészen mással akartam ma este foglalkozni de ha már jött a kérdés.

Hogyan válasszunk kompresszort ALKO készítéshez.

2 féle kompresszor terjedt el, a membrános, és az oldalcsatornás. Íme 2 kép

Ezek a Hailea típusú kompresszor, és oldalcsatornás fúvó adatai.

Pár fontos adat 1m víz nyomása 0,01MPa ha 1 méter mély vízbe kell a levegőt pumpálni ezen a nyomáson fog üzemelni a kompresszor.
    Pl a VB800G oldalcsatornás fúvó 250L/percre képes ami elegendő 350L ALKO készítéséhez maga a fúvó ára pedig közel 100eft (más típusokat meglehet kapni olcsóbban de nem sokkal)
    Azért hoztam, ezt a példát mert ez a legkisebb fúvó amit érdemes megvenni. A kisebbek nem képesek megfelelő levegőmenyiséget nyomni 1m mélyre.

Nézzük a 200L-es főző példáját. Mint ahogy már leírtam 0,6L levegő szükséges 1L ALKO-hoz percenként, de a csőben, szűrőkben van teljesítmény vesztesség a továbbiakban 0,7-el számolok.

200*0,7 = 140l/perc, és feltételezzük, hogy a hordóban 1m magas a víz magassága.
    A megfelelő kompresszor ACO-300A http://www.fekete-koi.com/legpumpak/202-hailea-aco-328-kompresszor.html
    Ez képes percenként ~165L-re tehát akár 236L alkot is főzhetünk

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@kezdetleges wrote:

.IBC az átlátszó ,nem kedvez a mikrobáknak.

Ezt most hallom először

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Radócz wrote:

@kezdetleges wrote:

.IBC az átlátszó ,nem kedvez a mikrobáknak.

Ezt most hallom először

Nem is jó. De nem kell kitenni a napra és kész Vagy le kell takarni.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Mr. Poke wrote:

Pár fontos adat 1m víz nyomása 0,01MPa ha 1 méter mély vízbe kell a levegőt pumpálni ezen a nyomáson fog üzemelni a kompresszor.
    Pl a VB800G oldalcsatornás fúvó 250L/percre képes ami elegendő 350L ALKO készítéséhez maga a fúvó ára pedig közel 100eft  (más típusokat meglehet kapni olcsóbban de nem sokkal)
    Azért hoztam, ezt a példát mert ez a legkisebb fúvó amit érdemes megvenni. A kisebbek nem képesek megfelelő levegőmenyiséget nyomni 1m mélyre.

Nézzük a 200L-es főző példáját. Mint ahogy már leírtam 0,6L levegő szükséges 1L ALKO-hoz percenként, de a csőben, szűrőkben van teljesítmény vesztesség a továbbiakban 0,7-el számolok.

200*0,7 =  140l/perc, és feltételezzük, hogy a hordóban 1m magas a víz magassága.
    A megfelelő kompresszor ACO-300A  http://www.fekete-koi.com/legpumpak/202-hailea-aco-328-kompresszor.html

Üdv!
    Ez a poszt nekem aranyat ért! Köszi, hogy így összefoglaltad és időt szántál rá!
    Gondolom ezeken a kompresszorokon van nyomásszabályzó meg minden(beállítani a szükséges levegőmennyiséget).
    200l hordót 160ig engedném vizzel+komposzt +kaja(halliszt
    Nagyon amatőr vagyok gépészetből bocsi! ,de szeretném legjobb tudásom szerint összerakni ezt a látszólag egyszerű kis rendszert

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Még mielőtt bárki azt hiszi hú ez egyszerű gyorsan csinálok egy ALKO készítőt elmondom, hogy eddig én miért is nem csináltam.

Az itt leírtak a GEOTEA rendszer-ről szól ami szerény véleményem szerint egy minden tudományos ismeretet nélkülöző tákolmány. Nyomjunk a vízbe rengeteg levegőt és akkor minden jó lesz.

Akkor nézzük az ALKO készítők Rolls-Royce át. http://www.growingsolutions.com/compost-tea-systems/compost-tea-system500/

A teljes szabadalmi leírás: http://www.google.com/patents/US6649405 (szabadalom lényege, hogy bárki megépítheti de nem hozhatja kereskedelmi forgalomba)

Amitől ez jobb bárminél a szennyvíz kezelésben is használatos tányér levegőztető. Egy speciális szilikon membrán ami csak akkor van nyitva ha levegő nyomást kap a rendszer. Így a tisztítás kimerül annyiban, hogy magasnyomásúval át kell mosni a tartályt 15 perc. (de azt is csak alacsony nyomáson), további előnye a megfelelő buborék méret, jobb oxigén szint, nyugodtabb vízkeveredés (gombafonalaknak jobb)
    https://www.youtube.com/watch?v=C7l_fMBKqbI

Egy tányér ára jelenleg nem ismert, forgalmazza a
    http://www.valasekszivattyu.hu/SCM-melylevegoztetok
    http://www.bibus.hu/termekek/szivattyutechnika-es-levegozteto-komponensek/levegozteto-elemek/
    http://www.ebeplan.hu/index.php?page=27
    de kb 10-20eFt. és 1 főzőhöz kell vagy 5 db (1db 10m3/h -t tud)

De meg lehet venni a főzőt készen:
    A 400L-es ára $6,300
    A 2000l-es ára $9,995

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Még mielőtt bárki azt hiszi hú ez egyszerű gyorsan csinálok egy ALKO készítőt elmondom, hogy eddig én miért is nem csináltam.

Az itt leírtak a GEOTEA rendszer-ről szól ami szerény véleményem szerint egy minden tudományos ismeretet nélkülöző tákolmány. Nyomjunk a vízbe rengeteg levegőt és akkor minden jó lesz.

Akkor nézzük az ALKO készítők  Rolls-Royce át. http://www.growingsolutions.com/compost-tea-systems/compost-tea-system500/

A teljes szabadalmi leírás: http://www.google.com/patents/US6649405 (szabadalom lényege, hogy bárki megépítheti de nem hozhatja kereskedelmi forgalomba)

Amitől ez jobb bárminél a szennyvíz kezelésben is használatos tányér levegőztető. Egy speciális szilikon membrán ami csak akkor van nyitva ha levegő nyomást kap a rendszer. Így a tisztítás kimerül annyiban, hogy magasnyomásúval át kell mosni a tartályt 15 perc. (de azt is csak alacsony nyomáson), további előnye a megfelelő buborék méret, jobb oxigén szint, nyugodtabb vízkeveredés (gombafonalaknak jobb)
    https://www.youtube.com/watch?v=C7l_fMBKqbI

Egy tányér ára jelenleg nem ismert, forgalmazza a
    http://www.valasekszivattyu.hu/SCM-melylevegoztetok
    http://www.bibus.hu/termekek/szivattyutechnika-es-levegozteto-komponensek/levegozteto-elemek/
    http://www.ebeplan.hu/index.php?page=27
    de kb 10-20eFt.  és 1 főzőhöz kell vagy 5 db (1db 10m3/h -t tud)

De meg lehet venni a főzőt készen:
    A 400L-es ára  $6,300
    A 2000l-es ára $9,995

A szilikon membránt 200 l -es hordóba 60 000 -ért gyártották Netparasztnak, ha jól emlékszem. Nagyon nem olcsó cuccok.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

Elöször is köszönjük az eddig összefoglalást.Nagyon hasznos.
    Tetszik ez a főző nagyon várom hogy kész legyen valakinél.
    Konkrét tea főzési összegzéseket nem találtál?Hogy konkrétan mennyivel is jobb az ebben elkészített tea.Ér-e annyival többet mint a geotea?
    Mert azért elég komoly cégek is akik tea főzéssel foglalkoznak nem amatör szinten.azok is használnak geotea fözőt.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Konkrét tea főzési összegzéseket nem találtál?Hogy konkrétan mennyivel is jobb az ebben elkészített tea.Ér-e annyival többet mint a geotea?
    Mert azért elég komoly cégek is akik tea főzéssel foglalkoznak nem amatör szinten.azok is használnak geotea fözőt.

Sajnos csak kipróbálás után lesz összehasonlítási alap. Remélem lesz elfogadható árú membrán. Ma kutakodtam picit és találtam még vagy 10 céget ami forgalmazza. Ebay on találtam 7300FT ért csak magyarországra nem szállít. ahogy néztem komoly buktató lehet a megfelelő méretezés, mert ha kevés a tányér képes kipukkadni :/

Zombinak egy Nyíregyházi cég: (oldalcsatornás fúvójuk is van)

http://bioservice.hu/tartozekok/levegozteto-membran/

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Netparasztnak mindent drágán csinálnak. Vagy csak nem találja meg a megfelelő megoldásokat. Lásd a vető csoroszlyáját is pl

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

Sajnos csak kipróbálás után lesz összehasonlítási alap. Remélem lesz elfogadható árú membrán. Ma kutakodtam picit és találtam még vagy 10 céget ami forgalmazza. Ebay on találtam 7300FT ért csak magyarországra nem szállít.  ahogy néztem komoly buktató lehet a megfelelő méretezés, mert ha kevés a tányér képes kipukkadni :/

Zombinak egy Nyíregyházi cég: (oldalcsatornás fúvójuk is van)

http://bioservice.hu/tartozekok/levegozteto-membran/

OFF

Ez a Nyíregyi “cég” egy Orosz fickó, fúvó miatt beszéltem velük, drágák voltak.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Pl a VB800G oldalcsatornás fúvó 250L/percre képes ami elegendő 350L ALKO készítéséhez maga a fúvó ára pedig közel 100eft  (más típusokat meglehet kapni olcsóbban de nem sokkal)

200*0,7 =  140l/perc, és feltételezzük, hogy a hordóban 1m magas a víz magassága.
    A megfelelő kompresszor ACO-300A  http://www.fekete-koi.com/legpumpak/202-hailea-aco-328-kompresszor.html

Mindig 1 m magas vízoszlopban gondolkodunk, de ha csak 60 cm magas lenne a vízoszlop, akkor mindjárt nagyobb légmennyiséget bírna szállítani ugyanaz a fúvó. Érdekes módon, viszont sokkal kevésbé ” bugyog” a fél tartály.

Itt nincs extraktor dóm, az összes levegő az alsó “T elágon” jön ki

Itt tele vannak a tartályok, és extraktor dom is van

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

http://zsofihumusz.uw.hu/

Valaki próbálta már? Vagy vizsgálta?

Ár: 1850 Ft/50 kg +áfa Giliszta komposzt.

• djohn
    Vendég
    @djohn
    Bejegyzések száma: 21

Attila már vizsgálta. Változó a minősége. Volt hogy kevés volt a változatossàga.

@Mr. Poke wrote:

Valaki próbálta már?  Vagy vizsgálta?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Valaki próbálta már?  Vagy vizsgálta?

Mint ahogy Józsi is írta, nem egyenletes a minősége. Hoztam tőle 300 kg-ot, abban volt baktérium elég jól, ezen felbuzdulva Tibi barátom hozott 5 tonnát, de abban alig volt némi élet.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

Ha valaki nem értené.?

djohn=Józsi

Mivel egy szobában aludtunk (csütörtökön és pénteken) így kicsi a tévesztési lehetőségem.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Ma szóba került a ALKO egy beszélgetéskor és a hideg élelem. Ugye Vitália sem ajánlotta ma és egy kevés adalék.
    Az a hideg élelem nem csak a hasznos élőlényeknek kaja, hanem a kártevőknek is. Így azok is fel fognak ettől szaporodni.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@Mr. Poke wrote:

Ma szóba került a ALKO egy beszélgetéskor és a hideg élelem. Ugye Vitália sem ajánlotta ma és egy kevés adalék.
    Az a hideg élelem nem csak a hasznos élőlényeknek kaja, hanem a kártevőknek is. Így azok is fel fognak ettől szaporodni.

Elnézést nem tudom mire gondolsz hideg élelem alatt? Én nem értettem ezt a hsz-t.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

@Mr. Poke wrote:

Elnézést nem tudom mire gondolsz hideg élelem alatt? Én nem értettem ezt a hsz-t.

Én se….

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

@Mr. Poke wrote:

Én se….

Kijuttatás előtt az ALKO-hoz kevert tápanyagok.

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.