Strucc és talajmegújítás?

Főoldal » Témakör » Üdvözöljük a TMMG.HU fórumában » Mutatkozz be » Strucc és talajmegújítás?
Strucc és talajmegújítás? 2017-03-02T21:53:00+00:00
  • Szerző
    Bejegyzés
  • szarka88
    Vendég
    @szarka88
    Bejegyzések száma: 7
    #12660 |

Sziasztok!

Szarka István vagyok és a párommal már évek óta tervezzük, hogy belevágunk a gazdálkodásba. Eddig is mezőgazdaságban dolgoztunk, dolgozunk, a végzettségünk is oda kötődik. Nemrég ismerkedtünk meg a talajmegújító mezőgazdasággal, de elhatároztuk, hogy ha már így is úgy is nulláról kezdünk, miért ne ennek a technológiának a mentén. Úgy tűnik lehetőségünk lesz egy 3 hektáros tanya megvételére Tolna megyében. Terveink szerint strucc neveléssel-igen strucc – foglalkoznánk fő profilként, emellett háztáji állattartás, kertészkedés, amiből a felesleget esetleg értékesítenénk. Leírom a terveinket, ha valakinek véleménye lesz, szívesen vesszük. A tanyához tartozó 3 hektár terület elhanyagolt, tulaj elmondása szerint legalább 10 éve nem művelték. Egy jó részén kb. alkar vastagságú akác van. Az idei év még elég “laza” lesz, mert egyrészről szerintem ha sikerül is megvenni a területet, mire lemegy a hivatalos hercehurca az vagy egy fél év, másrészről idén még külföldön leszünk, így csak pár hetet tudunk a területtel foglalkozni. Szóval két héten belül hazamegyünk és otthon leszünk 3 hetet, ez alatt le akarom tudni a hivatalos részét a dolognak (mármint elindítani, utána meghatalmazott képviselne) illetve talajmegújításból egyelőre annyi lenne, hogy elkezdenénk egy komposztot, amit én raknék össze, aztán mikor kell később valaki forgatná. Ehhez baromfi és nyúl trágyát, szalmát fűrészport(olyat amit füstöléshez is használnánk, szóval olaj mentes, ezt használnám fa apríték helyett) és ha március végén már tudok zöldellő gizgazt szedni akkor azt, ha nem akkor fűszénát használnék. Ez a komposzt lenne majd a szeptemberi alko készítés alapja.
    A következő alkalom mikor hazajönnénk augusztus legvége-szeptember lenne. Ekkor fatörzsbe fecskendezett gyomirtóval kezelném az akácokat, mivel ha élve kivágom akkor gyökérről sokszorosan visszahajt, szóval először ki kell írtani a fát aztán lehet kivágni akkor elvileg nem jön vissza. A másik tervezett teendő egy nagyobb konyhakert méretű terület (2-3000 m2) legyomirtása. Gondolom mivel tizenéve bolygatatlan terület leginkább évelő növények borítják. Amikor a növényeken látszik, hogy kezd hatni a glifozát lezúznám, és vetnék bele valamilyen takarónövény keveréket, lehetőleg olyat amiből legalább egy két faj áttelelne. Vetés közben a tavaszi komposztból készített alkot locsolnék. Vagy este kipermetezném utána. Elfelejtettem írni, hogy még nem tudom mennyire tömörödött a talaj, ha megyek viszek egy vasdarabot és lenyomom több helyen. Ha nagyon tömörödött és nem lesz túl nedves szeptemberben, akkor meg kellene valakivel lazítóztatnom gondolom. Legalább azt a 2-3000 m2-t. A szárzúzást és a vetést egy robi 250 t kistraktorral végezném, a vetést egyelőre saját gyártmányú direktvetővel csinálnám. Ne gondoljatok nagy dologra, igazából egy megfelelő alakú vasdarab megnyitná a földet, abba beleadagolná a magot és valamilyen módszerrel visszazárnám. 2 sort szerintem simán kell vigyen a 8 LE gép. Tavasszal pedig megmaradt takarónövény lezúzás, ásóvilla vagy ilyesmi, és mehet a kertészkedés. A többi területtel később foglalkozok. Nekem nem fontos a nagy hozam a terület elsősorban azért kell, mert a strucc futómadár lévén igényli a nagy teret, emellett minél több takarmányt saját magam állítok elő annál jobb. Egyébként szálas takarmányt is fogyaszt és legel is, így a rendszerbe jól beilleszthető.Bocsánat, hogy bő lére eresztettem, de ha már bemutatkozás legyen kerek. Szívesen várok minden véleményt, és kérdésekre is szívesen válaszolok.
    Üdv.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke
    Bejegyzések száma: 298

Üdv itt.

Nézz utána megvásárlás előtt, hogy a terület a földhivatalban erdő vagy szántó, ha egyszer szántóvá nyilvánitják sosem fogod szántóvá visszaminősíteni.

http://erdeszetilapok.oszk.hu/01472/pdf/EL_1973_09_407-409.pdf

Én nem foglalkoztam még ezzel az eljárással, de normál akácos takarításával igen. Az akácfa kitakarítása csak speciális eszközzel lehetséges és költséges.
    A laska gombát nem ajánlják akácra de biztos van valami alternatív megoldás.

A zöld akác ágak, levelek enyhén aprítva tökéletes takaróanyag és nitrogén forrás az ágyásokra.
    A strucc is szereti az akácot és 2m magasságig tisztán is tudja tartani

Nagyon nézz utána a struc értékesítésének, sajnos azért nem olyan egyszerű.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
    Bejegyzések száma: 408

Üdv. a fórumon

Ha erdővé minősítették soha nem lesz belőle szántó. Gondolom ezt akarta írni a kolléga.

• szarka88
    Vendég
    @szarka88

Üdv!

Igen, tudom, hogy szeretik az ilyen területeket erdővé vagy fásítássá minősíteni, de kérdeztem a tulajt, azt mondta legelőként van nyilvántartva. Ha átminősítik kap róla értesítést, szóval tudna róla? A tulajdonilapot megnézem azért mindenképp.
    http://www.pusztaitolgyesek.hu/uploads/conf_afterlife/section06_01_SZIDONYA_Experience%20of%20killing%20invasive%20plants%20in%20Hungary.pdf
    Innen vettem a módszert, meg találtam egy másik leírást is de most még véletlenül se találtam meg újra. Ott azt írták 90% volt következő tavaszra a kipusztulás, és kivágás után minimális újrasarjadás volt. Én személyesen még nem láttam a területet, öcsém volt ott megnézni, úgy becsülte (bár nem szakember) kb.15-20 m3 faanyag lehet a területen, szóval azért ez nem egy akácerdő szerintem. 10 éve nem művelik szóval gondolom max 7-8 éves akác lehet.
    A gombás rothasztásra én is gondoltam, és én is azt találtam, hogy pont akácra nem ajánlják. Kerestem gombaspórát áruló embereket, gondoltam majd megkérdezem miért nem ajánlják, ha csak azért mert a gomba minősége nem megfelelő róla, az nekem kisebb gond, a rothasztás lenne a lényeg.
    De mivel ezek csak pár éves, kar vastagságú fák, ha hosszú törzset hagy az ember, arra gondoltam ki is lehet őket fordítani.
    Struccal van tapasztalatod? Akác tüskéje nem gond neki?
    Értékesítésnél az tetszik, hogy akitől venném a csibéket, akár szerződéssel garantálja a visszavásárlást. De mondjuk az tény, hogy ez nem olyan mint a többi állatfaj, hogy ha nem kell az egyik felvásárlónak előbb utóbb elviszi valaki más. Ha itt azt mondja a felvásárló, hogy nem kell, akkor baj van.

• szarka88
    Vendég
    @szarka88

@kis Zombi wrote:

Üdv. a fórumon

Ha erdővé minősítették soha nem lesz belőle szántó. Gondolom ezt akarta írni a kolléga.

Igen, értettem, de azért köszi.

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

@szarka88 wrote:

viszek egy vasdarabot
    Üdv.

Üdv a fedélzeten.

Az a vasdarab hivatalos nevén Penetrométer. 83 éves születeésnapi buliján Kohler Misi bácsi gazdabotnak nevezte.

Az igási vadászházban Bence.-tal megbeszéltük, hogy hívjuk mi is gazdabotnak.

Vigyél egy 4 mm átmérőjű és egy kihegyezett 12 mm átrmérőjű hengeres acélt.
    Látni fogod a különbséget. (nem lesz ugyanis különbség) Amikor az okosabb engedni fog onnantól nem bírod a 12 pálcát egy kézzel tovább nyomni.
    Ugyanezt meg kell nézi akkor, amikor száraz a talaj. Ezt a fórumon olvastam és tényleg így van.
    Tavaly februárban 20 éven nem művelt területen 80 cm-ig ment le. Nyáron 35 cm-ig.

A szomszédos művelt területeken télen is nyáron is megállt a gazdabot 25 cm-nél.

Az akácos kiirtása az egyszerű.

Telefonon keress. 70/453-6883

• BEMAN
    Vendég
    @beman
    Bejegyzések száma: 509

Szervusz a fórumban

2 dolog.

A strucc, tojás termelés vagy szaporítani való vagy hús ?

A konyha kért nem szükség a glifozat, hanem egy nagy db használt fólia.
    Nyáron akár 2 nap alatt terminált a őszes vegetatío.

• szarka88
    Vendég
    @szarka88

@Radócz wrote:

@szarka88 wrote:

viszek egy vasdarabot
    Üdv.

Üdv a fedélzeten.

Az a vasdarab hivatalos nevén Penetrométer. 83 éves születeésnapi buliján Kohler Misi bácsi gazdabotnak nevezte.

Az igási vadászházban Bence.-tal megbeszéltük, hogy hívjuk mi is gazdabotnak.

Vigyél egy 4 mm átmérőjű és egy kihegyezett 12 mm átrmérőjű hengeres acélt.
    Látni fogod a különbséget. (nem lesz ugyanis különbség) Amikor az okosabb engedni fog onnantól nem bírod a 12 pálcát egy kézzel tovább nyomni.
    Ugyanezt meg kell nézi akkor, amikor száraz a talaj. Ezt a fórumon olvastam és tényleg így van.
    Tavaly februárban 20 éven nem művelt területen 80 cm-ig ment le. Nyáron 35 cm-ig.

A szomszédos művelt területeken télen is nyáron is megállt a gazdabot 25 cm-nél.

Az akácos kiirtása az egyszerű.

Telefonon keress. 70/453-6883

Köszönöm a pontosítást

A 4 mm-est is ki kell hegyezni?
    Mikor otthon leszünk jelentkezni fogok.

• acszati
    Vendég
    @acszati
    Bejegyzések száma: 325

@szarka88 wrote:

@Radócz wrote:

@szarka88 wrote:

viszek egy vasdarabot
    Üdv.

Köszönöm a pontosítást

Szia
    Ajánlanám a gépek.eszközökön belül az egyéb eszközök könyvtárba a penetrométer leírást.
    Készíts olyat és akkor az szabványos.
    Két kézzel ha nyomod 45 kg max megcsúszik a kezed az a sárga mező kezdete….

• szarka88
    Vendég
    @szarka88

@beman wrote:

Szervusz a fórumban

2 dolog.

A strucc, tojás termelés vagy  szaporítani való vagy hús ?

A konyha kért  nem szükség a glifozat, hanem egy nagy db használt fólia.
    Nyáron akár 2 nap alatt terminált a őszes vegetatío.

Szervusz

Először csak 1 hónapos csibéket vennénk, amit kb. 1 éves korig tartanánk és utána eladnánk vágóhídnak. Később ha látjuk, hogy működik lehet vennénk saját tenyészállományt. Majd meglátjuk.
    Én se vagyok híve a túlzott vegyszerhasználatnak, de azért egy átlagos konyhakertnél nagyobb területre gondoltam, hátha összejön egy kis értékesítés is belőle. Meg az idő is szűkös lesz, én úgy tudom a takarás hosszadalmas folyamat.

• szarka88
    Vendég
    @szarka88

@acszati wrote:

@szarka88 wrote:

@Radócz wrote:

@szarka88 wrote:

viszek egy vasdarabot
    Üdv.

Köszönöm a pontosítást

Szia
    Ajánlanám a gépek.eszközökön belül az egyéb eszközök könyvtárba a penetrométer leírást.
    Készíts olyat és akkor az szabványos.
    Két kézzel ha nyomod 45 kg max megcsúszik a kezed az a sárga mező kezdete….

Köszi. Tehát úgy kell használni, hogy a rudat fogom két kézzel, ahogy a képen van, és addig nyomom, amíg meg nem csúszik a kezem, az kb. 45 kg, ott kezdődik a közepesen tömörödött réteg? Mikor megcsúszik a kezem, megnézem milyen mélyen van és ez a mérési eredményem.

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

@szarka88 wrote:

Felesleges. Mikor nem vittünk magunkkal vettem egy 6.os vagy M8-s menetese szárat és Balajton agyig ment le a nyers talajba.
    Már írtam százazba 35 cm-re.

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.