tanuló kisparaszt

tanuló kisparaszt 2017-05-17T11:05:00+00:00
  • Szerző
    Bejegyzés
  • pzoli
    Vendég
    @pzoli
    Bejegyzések száma: 2
    #12661 |

Ott kezdem, hogy én a kicsike-picike gazdafélékhez tartozom. Ásotthalmon (Csongrád m.) lakunk drága feleségemmel s 3 kisfiammal egy tanyán. Összterületünk 5 hektár, ebből kb. 3 szántó, 1 legelő. Városról költöztünk ki parasztizálni.
    Kissé különcfélék vagyunk, lassacskán szeretnénk egyfajta önellátó gazdaságot kiépíteni – a fogyasztásunkat minimalizálni, de emberhez méltóan, s a természet közelében élni, felnevelni a gyerekeinket. Mint gazda, tuképpen senki nem vagyok hozzátok képest, mindössze 3-4 éves ilyenforma múltam van, tudásom is ennek megfelelően a “szomszéd!hogyankelleztcsinálni?”-szinten mozog. Gépesítés – anyagi erőforrások híján – egy sima 5 lovas biggs rotakapa. (Legalább megtapasztalom, mit jelent pl. kézzel bevetni kukoricával egy jó hektárt…) Eddig bérbe volt néha mozgatva a talaj – s nagy örömöre, a traktoros bácsika, aki eddig járt hozzánk, szintén lassacskán át akar állni a talajmegújítósdira. (Egyébként itt télen hallottuk Kökény A. előadását a témáról, s az én agyalásom, tanulásom a témában innen indult.) Eddig is abban gondolkodtunk, hogy minimális, vagy zéró vegyszerhasználatot csináljunk, eddig is alig-alig használtunk valamit, és ami kis tudományt összeszedtünk – szóval egyszerűen nem állt össze a kép, hogy pontosan mitahogyan csináljunk. Ehhez a minimum vegyianyag kibocsátáshoz nagyon jól társul, vagy inkább megelőzi a talaj-megújítósdi. Próbálkoztunk, s asszem a következő pár évben is csupán ez lesz: próbálkozás, tanulás, okulás. Viszont nagyjából megvan az irány, hogy mit tudunk értelmesen kezdeni a földünkkel. Ja, a földünk igazi jó kis homoktenger, a helyi szólás szerint itt az lenne a jó, ha egyik nap eső, másik nap sz.r potyogna az égből. De mivel ennek kicsi az esélye, hosszabb távon csak az élővé tételt tudom elképzelni, mert hát az évenkénti/kétévenkénti vastag trágyázás igen költséges – de ezt ti jobban tudjátok…
    Egyébként van pár állatunk is (épp csak a családi szükségletekre): baromfi (tyúk, kacsa), néhány nyuszi, két kecske meg egy paci. Ha minden jól megy, a lóval lassan -lassan megtanulunk dolgozni: egyelőre még csak fogasolni próbáltunk, magunkhoz képest egész jól ment. A következő nagy projektünk egy boci lesz – mert hát a tejfogyasztásunk igen magas…
    Az elmúlt években sokat próbálkoztunk a homoki házi-veteményes termesztgetéssel: de csak nagyon kicsiben, néhány száz négyzetméteren, amennyit még a kenyérgőzős szerszámok megengednek a 3 fiam mellett. A szántóinkat – gépesítés hiánya és bérmunka-költség miatt – nem használtuk eddig igazán ki, volt, hogy rozs volt benne, most egy részen kukorica (amit talán tudok majd kapálni is, meg kézzel learatni is – ha lesz mit).
    Legyen szép napotok!
    Üdvözlettel: P. Zoli

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

@pzoli wrote:

rozs volt benne, most egy részen kukorica (amit talán tudok majd kapálni is, meg kézzel learatni is – ha lesz mit).

Homokon kukoricát termelni nyereségesen nem egyszerű.

Kiszombit kérdezd egy vetésforgóról.
    Nagy László adott egy ötéves vetéstervet homokra BIOban. (de neki van saját gép).

Robi után van munkaeszközöm, amit lovaskapáról másoltunk.

majd lefotózom.

• pzoli
    Vendég
    @pzoli
    Bejegyzések száma: 2

Köszi a hozzászólást. A kukoricatermelés alapból nem rossz a homokon sem, igaz, költségesebb: trágya, locsolás stb. Legalábbis ezt látom a “nagyoknál”. Mi tavaly úgy döntöttünk, hogy ha lehet, kerüljük a spéci fajtákat (hacsak nem valami különösen ellenálló), s lehetőleg régi, beváltakat használunk, legyen szó állatról, növényről. Így háromféle kukit vetettem eddig: nagyrészt takarménykukorica, amit egy bácsitól kaptam, ők vagy 30 éve ezt vetik,nem túl nagyhozamú, de ígéretes; meg egy általunk régóta vetegetett ún. filléres kukoricát, ami étkezésre is jó és nagyon stram, meg most a csemegekukit, ami szintén régi saját mag. Persze a vizet mind szereti és meghálálja…
    Az bitos, hogy nem lesz nagy bevételünk belőle, pláne, hogy nem is akarjuk eladn. Abban viszont bízunk, hogy az állatainknak elég lesz takarmánynak, s ettől a költségtől is megszabadulhatunk majd.
    Azt pedig külön köszönöm, hogy ajánlottál emberkéket, nagyon kell majd a jótanács, mert számomra még teljesen szűzterület ez az egész. Egyelőre  próbálom végigolvasni az eddigi sok-sok mindent, amit írtatok, azért azokban is sok hasznos infó van
    Ja, és remélem, hogy így kell (technikailag) válaszolni, ebben is teljesen új vagyok

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

@pzoli wrote:

Ja, és remélem, hogy így kell (technikailag) válaszolni, ebben is teljesen új vagyok

Nem így szoktam.

Rákattintol a válasz gombra.

Kitölöd a nem kellő szövegrészt.

Mehagyod a kapcsos zárójelbe tett ráész azon részét ami kell..

Vlahol a sugóba értelmesebben le van írva.

Megnézed a Preview gombra kattintav, hogy mit fogsz látni, ha elküldted.

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.