Termokomposztálás

Termokomposztálás 2016-03-15T22:13:00+00:00
  • Szerző
    Bejegyzés
  • kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi
    Bejegyzések száma: 408
    #12648 |

Amennyiben tavasszal szeretnétek komposztot indítani, javaslom, hogy kiskertekből szerezzetek be kukoricaszárat, napraforgószárat, mielőtt leszántják. A bálázott kukoricaszár is megfelelő, de nehezebb szecskavágóval aprítani. Egy  200 ha-os komposzthoz, fél utánfutónyi bőven elegendő.  Mindkét anyag jó szerkezetet ad a komposztnak 3 – 4 cm-esre aprítva.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Néhány saját videó, vágás nuku, minőség olyan, amilyen.

• acszati
    Vendég
    @acszati
    Bejegyzések száma: 325

2016 Tavaszi komposzt

10méter hossz és 2méter széles 1méter magas prizma

• .Norbert
    Vendég
    @norbert-admin
    Bejegyzések száma: 184

@acszati wrote:

2016 Tavaszi komposzt

Miért tettél alá ponyvát?

Komposzt tea alapanyag lesz belőle?

• acszati
    Vendég
    @acszati

@.Norbert (admin) wrote:

@acszati wrote:

2016 Tavaszi komposzt

[im

Miért tettél alá ponyvát?

Komposzt tea alapanyag lesz belőle?

Ez egy sűrű pvc szövet.NEm tudom még betonon csinálni ezért kipróbáltam ezt.
    Ajánlom mindenkinek mert csúszik rajta az anyag,nincs veszteség,vizet átereszti,takarítható.Nagyon megvagyok vele elégedve.
    Igen tea alapanyag lesz.
    Ugy néz ki lesz bőven és ha mikrobiológiailag is rendben lesz akkor tudok adni belőle másnak is.
    Megspékeltem egy pár gyógynövénnyel is a komposztot a legalább 20 különböző felhasznált anyagon kívül.Persze ezek összetételét titok övezi.

• Radocz
    Vendég
    @radocz
    Bejegyzések száma: 227

Netparaszt nem így tanította.

• acszati
    Vendég
    @acszati

A komposzt a hőkamrán keresztül

Átrakás közben

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

A komposzt a hőkamrán keresztül

Átrakás közben

Ezt küld el Kökénynek, ilyen képe nincs szerintem :-))

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke
    Bejegyzések száma: 298

60 órás komposzt Lübke starterrel kezelve.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

60 órás komposzt Lübke starterrel kezelve.

Úgy látom egyenlőre nem tombol :-))

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Mivel a trágya nedves volt, így megforgattam hamarabb. De szépen megy fel a hőmérséklet holnapra meg lesz a 60-65C. De kell is neki a levegő

• Radocz
    Vendég
    @radocz

A TEA főzésről és komposztkészítésről többen vettek részt oktatáson.

Semmi olyat hallottunk, hogy jó volt, megérte, ebből már sok mindent tudtam, stb.

Igaz a Mikroszkópos tanfolyamról sem írtunk, de aki még nem volt annak nem lehetett mit írni, aki már vett részt ilyenen, az meg “semmi” újat nem hallott.

Kinek lesz TEA főzésre alkalmas komposztja, amit az 1,4 ha-os kísérleti területemre érdemes lenne kijuttatni?
    Most lesz learatva a búza.

A mellette levő 1,4 ha EMBIO-val kezelt trágyát kap, forgatás nélküli technológiában. Talán valami sekély tárcsát adunk neki, de még nem beszéltük meg a gépésszel.

• BEMAN
    Vendég
    @beman
    Bejegyzések száma: 509

Mekkora költsége van a Embio / ha?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@beman wrote:

Mekkora költsége van a Embio / ha?

“Szilárd trágya kezelés A szilárd trágyát 1 liter/1 m3 mennyiségben kezeljük egy háti
    permetező segítségével. A BSR-nek minél jobban be kell
    fednie a trágyát. A trágyát alaposan tömörítsük és
    lehetőségekhez mérten oxigénmentesen tartsuk nyáron 8
    hétig, télen 10 hétig. Istálló- és alomkezelés esetén a BSR
    mennyiség a felére csökkenthető.”

Talajkezelésre 20-30L/ha

Ára 400ft/l + áfa

Szőllősi Gábor-t keresd meg. Az általuk forgalmazott BSR(továbbfejlesztett EM-bio) igen jó. Rendszeresen használom istállóban. És ha lekerül a gabona megy ki a trágya a földekre belekeverem az EM letakarom és meglátjuk.)

• Radocz
    Vendég
    @radocz

Nekem (talán Borsod megyéből) személyesen hozta le egy főnök forma, mert másnapra kellett.

1 000 q trágyához 100 litert vettem, de maradt ki belőle, mert rosszul számoltuk ki.

A háti permetezős kijuttatás nagyon macerás. A végén már csak locsolóval borítottuk, mert két nap alatt sem lettünk volna meg az 1000 mázsa bekeverésével.

Közben rálocsoltunk 10 m3 vizet, mert száraz volt a trágya.

A rakodó kb. 3 m magasra rakhatta. Ma néztem 1,6 méternél nem magasabb.

Vagy ellopták a tetejét vagy ennyire összeesett.
    Kijuttatás előtt megnézetem a rakodógépessel, mert nem fogja elhinni, hogy milyen kicsi csomója lett a nagy kupacnak.

Ami érdekes, hogy alig folyt a leve. Ma a határban alig tudtunk elmenni a trágya rakások mellett. A trágya lé a dűlőúton 100 méterél messzebbre is elfolyt. Képzelheted az “ünneplő” autóm szagát. Nem merek vele beállni az udvarra. Kint az utcán kell lemosni is.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@Radócz wrote:

Nekem (talán Borsod megyéből) személyesen hozta le egy főnök forma, mert másnapra kellett.

1 000 q trágyához 100 litert vettem, de maradt ki belőle, mert rosszul számoltuk ki.

A háti permetezős kijuttatás nagyon macerás. A végén már csak locsolóval borítottuk, mert két nap alatt sem lettünk volna meg az 1000 mázsa bekeverésével.

Közben rálocsoltunk 10 m3 vizet, mert száraz volt a trágya.

A rakodó kb. 3 m magasra rakhatta. Ma néztem 1,6 méternél nem magasabb.

Vagy ellopták a tetejét vagy ennyire összeesett.
    Kijuttatás előtt megnézetem a rakodógépessel, mert nem fogja elhinni, hogy milyen kicsi csomója lett a nagy kupacnak.

Ami érdekes, hogy alig folyt a leve. Ma a határban alig tudtunk elmenni a trágya rakások mellett. A trágya lé a dűlőúton 100 méterél messzebbre is elfolyt. Képzelheted az “ünneplő” autóm szagát. Nem merek vele beállni az udvarra. Kint az utcán kell lemosni is.

Le kell takarni. A sok hasznos tápanyag kifolyt belőle. Valamint az EM-ben lévő anaerob baktériumok bontják le a trágyát.

• acszati
    Vendég
    @acszati
  • acszati
    Vendég
    @acszati

Az őszi komposzt készítés előtt cserélni kellene komposztot oltónak.
    Nekem van a tavalyi és idei tavaszim.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Gondoltam ha csere megnézem a komposztom. Sajnos gomba nem sok van benne, elvétve 3-5 sejtes gombafonal, és spórák.
    De azért találtam pár apróságot ami bizonyítja élet van benne. (Bocs a képminőségért kamerás mobil)

• Praetor
    Vendég
    @praetor
    Bejegyzések száma: 53

@Mr. Poke wrote:

Gondoltam ha csere megnézem a komposztom. Sajnos gomba nem sok van benne, elvétve 3-5 sejtes gombafonal, és spórák.
    De azért találtam pár apróságot ami bizonyítja élet van benne. (Bocs a képminőségért kamerás mobil)

A nematódának megnézted közelebbről a szájszervét? Kicsit homályos, és nehéz eldönteni, hogy mivel táplálkozik.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@praetor wrote:

@Mr. Poke wrote:

A nematódának megnézted közelebbről a szájszervét? Kicsit homályos, és nehéz eldönteni, hogy mivel táplálkozik.  

Baktériumfaló.

A testében látszanak a felfalt baktériumok. No meg a szájszerven is.

• acszati
    Vendég
    @acszati

NA akkor 3-an lennénk cserére.(zombi,mr.p és acszati)Zombi már megnézte a postai dijakat.Szerintem 20liternél nem kell több az kb 20kg is.
    A részleteket emailen

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

NA akkor 3-an lennénk cserére.(zombi,mr.p és acszati)Zombi már megnézte a postai dijakat.Szerintem 20liternél nem kell több az kb 20kg is.
    A részleteket emailen

Zombihoz úgyis el kellene már ugornom ígértem neki. Ha útba esel vagy nem nagy kitérő arra megyek

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@acszati wrote:

A részleteket emailen

Zombihoz úgyis el kellene már ugornom ígértem neki. Ha útba esel vagy nem nagy kitérő arra megyek

Holnap akarom keverni a komposztot, minden össze van készítve, csak a lószar hiányzik. Haverom 4 napja féreghajtózta a lovakat, muszáj új ” “forrást” keresnem.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Tegnap összeraktuk a komposztot, egyenlőre eléggé konszolidáltnak tűnik. Tegnap 13 fokos volt, ma délutánra 25 – 27 fokig melegedett, 26 óra alatt. Az eddigiekhez képest + 20 % szénforrást pakoltam hozzá, és a krumplit, almát, tököt nagyon durvára daráltam egy antik répadarálóval. A túlságosan finomra aprított zöldkaszálék meg tudja tréfálni a dolgozót.

4 napos korára fogja kimutatni a foga fehérjét, remélem ebben nem fognak annyira tombolni a baktériumok, mint az előzőben, elég lenne 10 -szer átrakni, nem 30 -szor, mint a legutóbbit.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kis Zombi wrote:

Tegnap összeraktuk a komposztot, egyenlőre eléggé konszolidáltnak tűnik. Tegnap 13 fokos volt, ma délutánra 25 – 27 fokig melegedett, 26 óra alatt. Az eddigiekhez képest + 20 % szénforrást pakoltam hozzá, és a krumplit, almát, tököt nagyon durvára daráltam egy antik répadarálóval. A túlságosan finomra aprított zöldkaszálék meg tudja tréfálni a dolgozót.

4 napos korára fogja kimutatni a foga fehérjét, remélem ebben nem fognak annyira tombolni a baktériumok, mint az előzőben, elég lenne 10 -szer átrakni, nem 30 -szor, mint a legutóbbit.

Optimista voltam :-)) Ez is tombolni kezdett, naponta 2-szer forgattam, aztán berágtam, “kinyújtottam” a prizmát (2 m széles 1 m magas volt, csináltam belőle 130 cm széles, 70 cm magas prizmát ). Kb. 12 – 15 napig volt így, 2, később 4 naponta forgattam, de nem a melegedés miatt, hanem az aktinobaktérium (remélem jól írtam, a szalámipenész kinézetűről beszélek ) miatt. 50 – 55 fokig bírt így felmelegedni. Ezek után összepakoltam megint 2 m széles prizmába, lassan melegedett, és 50 fok felé nem nagyon ment a hőmérő.  mikor 3 – 4 napig 50 fokon volt, átraktam (2 -szer ). a második átrakás után (kicsit meglocsoltam, 20 -25 fokra hűlt vissza) 4 – 5 napig szinte semmit nem melegedett. Átrakás után 18 nappal érte el megint az 50 fokot,( Vasárnap) de ma délután már mértem 57 fokot is néhol. Holnap, vagy holnapután átrakom még egyszer, és szerintem utána tavaszig úgy marad. Gombafonalak szépen látszanak benne, termőtestet viszont nem látni.

• acszati
    Vendég
    @acszati
  • acszati
    Vendég
    @acszati
  • Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Nem akarom elkiabálni. De mivel elég darabos az anyag, valamint elég hideg van. Nem fog megfelelően melegedni. Én kb fele hosszra összeraknám, és talán később széthúznám. Bár valószínű úgy össze fog esni, hogy nem lesz rá szükség.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Mr. Poke wrote:

Nem akarom elkiabálni. De mivel elég darabos az anyag, valamint elég hideg van. Nem fog megfelelően melegedni. Én kb fele hosszra összeraknám, és talán később széthúznám. Bár valószínű úgy össze fog esni, hogy nem lesz rá szükség.

2 nap után 40-50 fokos a prizma közepe.Meleggel nem lesz gond.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

valószínű úgy össze fog esni, hogy nem lesz rá szükség.

Az enyém is hasonló “apró” volt, és összeesett, meg melegedett, még sem lett tökéletes. Sokkal apróbbat csináljon, aki most kezdi!

Amikor kész ki kell juttatni. Na ez a baj, hogy akkor tájt nem lesz mitől éljen tovább. Legalábbis én így jártam.

Te legyél okosabb.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Radócz wrote:

@acszati wrote:

@Mr. Poke wrote:

valószínű úgy össze fog esni, hogy nem lesz rá szükség.

Az enyém is hasonló “apró” volt, és összeesett, meg melegedett, még sem lett tökéletes. Sokkal apróbbat csináljon, aki most kezdi!

Amikor kész ki kell juttatni. Na ez a baj, hogy akkor tájt nem lesz mitől éljen tovább. Legalábbis én így jártam.

Te legyél okosabb.

Nincs baj itt a szecskamérettel. A magáéban a 30 cm-es nádszálakkal volt a probléma szerintem.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

@kis Zombi wrote:

a 30 cm-es nádszálakkal volt a probléma szerintem.

Az egyikben metszőollóval fél napig daraboltam.

Vajon a kukoricacsutka BIO-ból származik-e?

Mi a vizet is esővizet használtunk, meg minden összetevő BIO volt.

• acszati
    Vendég
    @acszati

@Radócz wrote:

@kis Zombi wrote:

a 30 cm-es nádszálakkal volt a probléma szerintem.

Az egyikben metszőollóval fél napig daraboltam.

Vajon a kukoricacsutka BIO-ból származik-e?

Mi a vizet is esővizet használtunk, meg minden összetevő BIO volt.

Én is esővizet használok.Hogy az mennyire bio egyébként a légköri szennyezés miatt erről lehetne beszélni.De jobb mint a furt kut az biztos.
    Kiskertesektől hoztam a kukorica szárat a többi saját.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Én nem értek egyet a komposzthalom BIO összetevőivel. Hiszen nem sok értelme van felszaporítani a komposztban olyan élőlényeket, amik a szántóföldön nem képesek életben maradni. Saját szántóföldről származó alapanyagok kellenek, az sem baj ha az állomány beteg volt sőt. Tele kell nyomni fuzáriuos kukoricaszárral, meg jó rozsdás szalmával. Hadd szaporodjanak azok az élőlények amik ezen élnek.
    Ha esővíz problémát okoz a komposztban akkor az első esővel úgyis elpusztul ami nem bírja.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Fúrott kútból locsolgatom a komposztot. Nyomáskapcsoló, és a cső végén egy “zuhanyzós” locsolófej. Amíg kisebb tételben csináltam, addig kínlódtam a locsolókupával, de így sokkal egyszerűbb.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Hogy viselik a komposzt halmok ezt a hideget?

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

Attól függ milyen stádiumban van. Amiben van N, az melegszik most is, talán kicsit visszafogottabban. Ami hűlési fázisban van, az lassan át fog fagyni, le fog állni. Pont a hidegek előtt (Dec. elején ) raktam át, felment 35 fokra, sokáig ott volt, mostanra viszont lement 25 fokra a maghő. A széle már megfagyott.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

Attól függ milyen stádiumban van. Amiben van N, az melegszik most is, talán kicsit visszafogottabban.  Ami hűlési fázisban van, az lassan át fog fagyni, le fog állni. Pont a hidegek előtt (Dec. elején ) raktam át, felment 35 fokra, sokáig ott volt, mostanra viszont lement 25 fokra a maghő. A széle már megfagyott.

Én most szeretnék összerakni egy kupacot. Azért érdekel. Valamint a forgató kb január elejére készül el. De lehet ne kapkodom el mert forgatóval rövidebb idő a komposzt készítés.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

Attól függ milyen stádiumban van. Amiben van N, az melegszik most is, talán kicsit visszafogottabban.  Ami hűlési fázisban van, az lassan át fog fagyni, le fog állni. Pont a hidegek előtt (Dec. elején ) raktam át, felment 35 fokra, sokáig ott volt, mostanra viszont lement 25 fokra a maghő. A széle már megfagyott.

Én most szeretnék összerakni egy kupacot. Azért érdekel. Valamint a forgató kb január elejére készül el. De lehet ne kapkodom el mert forgatóval rövidebb idő a komposzt készítés.

A komposztálási idő miért lenne rövidebb ?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

@kis Zombi wrote:

@Mr. Poke wrote:

A komposztálási idő miért lenne rövidebb ?  

Röviden mert így tanították. Gépi forgatáshoz összerakott komposzt-nál az a normális ha az első héten naponta kell forgatni.

Mindenkinek lett volna lehetősége a Lübke komposztálás alapjainak elsajátítására. Csak mindenki sokkalta a 100eFt-ot.

• acszati
    Vendég
    @acszati

Vitkától kaptam a komposzt vizsgálati eredményt.Van min javítani…

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@acszati wrote:

Ki az a “Vitka” ?

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@acszati wrote:

Ez már a télen összerakott komposzt?

Az enyém sajnos 10C°ra lehűlt, várom a tavaszt, hogy ismét beinduljon. (És összerakjak egy másik halmot)

Baranyai Vitália a http://www.permaforum.hu/ alapítója. Ha jól tudom szentesi mint én, fel kellene vele venni a kapcsolatot ha lenne pár perc szabadidőm.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges
    Bejegyzések száma: 90

Jó estét Kívánok!
    Önök közül valaki tudna nekem valaki segítséget nyújtani komposzthőmérő vásárlásban? Szétgoogliztam magam de csak 40cm hosszú szárút találtam és gagyit,a hosszab szárral lévők arany árban vannak.
    Tehát hol tud az emberfia beszerezni min.50-100cm szárú komposzthőmérőt max 10ezer ft-ig?
    Köszi előre is!

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kezdetleges wrote:

Jó estét Kívánok!
    Önök közül valaki tudna nekem valaki segítséget nyújtani komposzthőmérő vásárlásban? Szétgoogliztam magam de csak 40cm hosszú szárút találtam és gagyit,a hosszab szárral lévők arany árban vannak.
    Tehát hol tud az emberfia beszerezni min.50-100cm szárú komposzthőmérőt max 10ezer ft-ig?
    Köszi előre is!

http://www.ebay.com/itm/New-Mini-Digital-LCD-Indoor-Temperature-Meter-Thermometer-KY-/112050913594?hash=item1a16c1413a:g:mncAAOSwbYZXf4GN

Csinálsz neki hegyet, meg valami műanyag szárat Ennél olcsóbb nincs

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

Jó estét Kívánok!
    Köszi előre is!

http://tapegysegek.hu/spd/orfeusz_281512/Homero-panel-50-150-fok-ST-9281C-RENDELESRE
    Én ezt használom egy éve gond nélkül.Egy 1,5méteres rozsdamentes 8-as csőbe húztam be

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

Jó estét Kívánok!
    Köszi előre is!

Mi szükség  1 m-es szárú hőmérőre ? Mire akarod használni ? Tapasztalatból mondom, hogy a 40 cm-es szárú komposzthőmérő tökéletesen megfelel, úgy a 130 – 140 cm átmérőjű komposztkashoz, mint a 2 m széles, 1 m magas komposztprizmához. Mi ilyen hőmérőket használunk, a vízhőmérsékletet is ezekkel mérjük ALKO főzés előtt.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Jó estét Kívánok!
    Köszi előre is!

Mi szükség  1 m-es szárú hőmérőre ? Mire akarod használni ? Tapasztalatból mondom, hogy a 40 cm-es szárú komposzthőmérő tökéletesen megfelel, úgy a 130 – 140 cm átmérőjű komposztkashoz, mint a 2 m széles, 1 m magas komposztprizmához. Mi ilyen hőmérőket használunk, a vízhőmérsékletet is ezekkel mérjük ALKO főzés előtt.

Prizmás komposztot akarok csinálni és gondoltam a 40es szár nem ér el a magig.Kb 200cm széles 120cm magas lenne.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Jó estét Kívánok!
    Köszi előre is!

Prizmás komposztot akarok csinálni és gondoltam a 40es szár nem ér el a magig.Kb 200cm széles 120cm magas lenne.

A 2 m széles prizma 1 m magas lesz (nekem így jött ki ), a legmelegebb pontja a csúcsától lefele 30 – 35 cm-re lesz, tehát a 40 cm-es hőmérőt beleszúrod a “gerincbe”, nagyjából függőlegesen, akkor pont jó lesz., még akkor is, ha felpakolod 120 cm magasra. acszati rakott fel hőkamerás fényképet a komposztjáról, ha megnézed rögtön érteni fogod miről beszélek (komposztos topik, 2. oldal )

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

Ez előbb kifelejtettem. Mivel a meleg felfelé szál, soha nem a kas, vagy prizma közepe lesz a legmelegebb, hanem a magasság kb. 70 % -ánál. Tehát ha 1 m magas komposztkasban mérjük  a hőmérsékletet, akkor 70 cm magasságban lesz a legmelegebb. Ha egy ilyen kasban felülről függőlegesen beszúrod a hőmérőt, és sugár irányban távolodsz a középponttól, csökkenni fog a hőmérséklet, de egy 130 cm átmérőjű kasnál a középső 50 – 60 cm átmérőjű körben nem lesz lényeges eltérés ( ha minden rendben van )

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Üdv mindenkinek!
    Valaki nem tudja,hogy a komposzt értékesítésre milyen törvényi jogszabályok vonatkoznak?Vagy hol lehet erről olvasni? Köszönöm!

• djohn
    Vendég
    @djohn
    Bejegyzések száma: 21

Be kell vizsgáltatni. Felvetetni, regisztráltatni a talajjavító anyagok közé, mint a többi gilisztahumusz stb. utána árulhatod.

@kezdetleges wrote:

Üdv mindenkinek!
    Valaki nem tudja,hogy a komposzt értékesítésre milyen törvényi jogszabályok vonatkoznak?Vagy hol lehet erről olvasni? Köszönöm!

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

Üdv mindenkinek!

OFF

Ez miért érdekes ? Van oltóanyag minőségű komposztod, amit árulni szeretnél ?

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Üdv mindenkinek!

OFF

Ez miért érdekes ?  Van oltóanyag minőségű komposztod, amit árulni szeretnél ?

Üdv!
    Csak latolgatom, hogy őstermelői nélkül tudnám e értékesíteni a megnemlévő komposzthalmom anélkül, hogy megütném a bokám ,ha nem jön be a munkahely akkor csinálnák nagyobb tételbe..
    Amúgy nem lehet,hogy a vadak azért szerették csipegetni az ALKOval kezelt vetéseidet(Talajmegujítón írtad)mert melaszt raktál kajának a teafözőbe?halliszttel lehet másképp csipegették volna..de gondolom ezek a dolgok már neked is megfordultak a fejedbe.
    Mindenjót.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Üdv! Jó ez a szecskaméret gallyaprítéknak vagy hosszabb legyen ?ilyenre vágja egy ismerős gépe.
    Más:Miért kell geotextilt teríteni a földre prizmás komposztnál nem lehet csak simán a földön komposztálni?

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

Üdv! Jó ez a szecskaméret gallyaprítéknak vagy hosszabb legyen ?ilyenre vágja egy ismerős gépe.
    Más:Miért kell geotextilt teríteni a földre prizmás komposztnál nem lehet csak simán a földön komposztálni?

Teljesen rendben van.Ne sajnáld az áztatást.Friss apríték?
    Geotextillel komposztot szoktunk betakarni.Nem az aljára.Én egy különleges műanyag szövetet használok de az nem geotextil.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Geotextillel komposztot szoktunk betakarni.Nem az aljára.Én egy különleges műanyag szövetet használok de az nem geotextil.

Nyáron szedett gallyak most lettek szecskázva.5-6 féle cserje meg gyümölcsfák,akácfák.A komposztot akkor rakom össze ha lesz zöld kaszálék.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Nyáron szedett gallyak most lettek szecskázva.5-6 féle cserje meg gyümölcsfák,akácfák.A komposztot akkor rakom össze ha lesz zöld kaszálék.

Akáctól fog melegedni rendesen, arra számítsál.

Ne hordóban tárold, mert anaerob folyamatok indulhatnak meg. Ládában, vagy csak egyszerűen borítsd ki a kert sarkába, ahol nincs útban.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Ne hordóban tárold, mert anaerob folyamatok indulhatnak meg. Ládában, vagy csak egyszerűen borítsd ki a kert sarkába, ahol nincs útban.

Bigbagba tettem fedél alá..most akkor nem baj ha ázik tavaszig?

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

NA most akkor 2dolog van.Vagy előre meg akarod komposztálni külön a faaprítékot vagy frissen a komposzt összerakásnál bele tenni.
    Ha előre akarod akkor legyen nedves és beindul és forgatod.
    Ha majd együtt akkor meg tartsd szárazon és komposzt rakás elött akár 2nappal is kádakban beáztatni.

Majd még zombi kiegészít

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Idéznék egy keveset, ez is egy vélemény lehet vitatkozni

“Fűrészpor, fakéreg, háncs:
    Hatalmas, nehezen lebontható hosszú szénláncú lignintartalmuk miatt lebontása lassú, és felesleges”

Szúval érdemes gombákkal elő komposztálni vagy kerülni a komposztba keverését

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Ha ázik, akkor “előkomposztálódik”, csökken a térfogata, felszaporodnak benne a gombák. Hőmérőt szúrd bele, ha felmegy 65 fokra, akkor át kell forgatni, de legalább nem ér kellemetlen meglepetés, amikor összerakod a komposztot :-)) Én 75 % gallyhoz hozzákevertem 25 % nádat, és úgy is melegedett. Az akácban igen sok a N.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2
    Bejegyzések száma: 32

Van néhány kép amit szívesen megosztanék egy sikeres komposzt kapcsán. Tavaly nyáron raktam össze egy rácsos halmot, volt melegedés, forgattam 3X és mostanra úgy néz ki eléggé gazdag anyag lett belőle. (egy cseppben volt két még inaktív fonálféreg , rengeteg amőba, egy másik cseppben egy csillós, néhány hasznos gomba és igen változatos méretű, alakú, színű aktív (rezgő) baktérium hordák.)
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/amaiby10.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/fonyyl10.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/kompos11.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/kompos10.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/kompos13.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/kompos12.jpg

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

Illetve találtam, néhány fura lényt is, amiket nem tudtam beazonosítani. Ha valakinek van ötlete mik lehetnek, akkor szívesen venném az infot közös épülésünkre.
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/img_2010.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/img_2012.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/img_2011.jpg
    https://i58.servimg.com/u/f58/19/63/23/60/kompos14.jpg

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

1. Megfőtt cellulóz (növényi rost) túlhevült a komposzt.
    2.3. gombaspóra?
    4. valószínű valami lárva, rovar maradványa

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Hányszoros hígításban készültek a képek?

Az oldatról nincs képed? (kémcső üveg)

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

1:5-ös higításban csináltam.
    Nincs róla kép. De miért fontos?

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

1. Megfőtt cellulóz (növényi rost)  túlhevült a komposzt.
    2.3. gombaspóra?

Gombaspórának nagynak találtam, lehet valami növényi mag. Volt benne nagyon sok spóra (kettős falú sokkal kisebb). Például az első képsorozatban lehet látni őket a gombafonál mellett.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

A színéből lehet következtetni a humusztartalomra.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

A színéből lehet következtetni a humusztartalomra.

Értem. Legközelebb csinálok arról is képet!

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

2.3. gombaspóra?

Gombaspórának nagynak találtam, lehet valami növényi mag. Volt benne nagyon sok spóra (kettős falú sokkal kisebb). Például az első képsorozatban lehet látni őket a gombafonál mellett.

Ezt most ne vedd 100%-nak angol forrásokra hagyatkozok, és csak felületes.

A talajlakó gombák amik nem képeznek termőtestet a spóra termeléshez egy “házat”(sporangium) képeznek amiben találhatók a “spórák?” ezek felnyílása után távoznak. Tökéletesen látható a felnyílt spóraház a 3. képen. Ez főképpen vízben élő és mikorrhiza gombákra jellemző de szinte mindig van kivétel. Mikorrhiza is lehet akár ha esetleg valami növény kinőtt a komposztban, vagy a gyökere behálózta. (Esetleg mikorrhiza oltóanyag)

Különben jónak tűnik a komposzt a gombafonalak átmérője nem feltétlenül meggyőző de ha van sok spóra én fognám a komposztot, és 1l komposzthoz tennék egy feles pohár zabliszt, zabpehelyliszt, korpa vagy valami hasonló bio gabona származékot. Felnedvesíteném 50-60% nedvességtartalomra és szoba hőmérsékleten 1+ napig tárolnám és ismét megvizsgálnám.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

2.3. gombaspóra?

A talajlakó gombák amik nem képeznek termőtestet a spóra termeléshez egy “házat”(sporangium) képeznek amiben találhatók a “spórák?” ezek felnyílása után távoznak. Tökéletesen látható a felnyílt spóraház a 3. képen. Ez főképpen vízben élő és mikorrhiza gombákra jellemző de szinte mindig van kivétel. Mikorrhiza is lehet akár ha esetleg valami növény kinőtt a komposztban, vagy a gyökere behálózta. (Esetleg mikorrhiza oltóanyag)

Különben jónak tűnik a komposzt a gombafonalak átmérője nem feltétlenül meggyőző de ha van sok spóra én fognám  a komposztot, és 1l komposzthoz tennék egy feles pohár zabliszt, zabpehelyliszt, korpa vagy valami hasonló bio gabona származékot. Felnedvesíteném 50-60% nedvességtartalomra és szoba hőmérsékleten 1+ napig tárolnám és ismét megvizsgálnám.

Az 5 % kaja, nem sok az egy kicsit ?

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

2.3. gombaspóra?

Különben jónak tűnik a komposzt a gombafonalak átmérője nem feltétlenül meggyőző de ha van sok spóra én fognám  a komposztot, és 1l komposzthoz tennék egy feles pohár zabliszt, zabpehelyliszt, korpa vagy valami hasonló bio gabona származékot. Felnedvesíteném 50-60% nedvességtartalomra és szoba hőmérsékleten 1+ napig tárolnám és ismét megvizsgálnám.

Értem. Na ez tetszik, majd kipróbálom a héten (ha letisztul a szükséges gabonaszármazék mennyisége, aránya:D)

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

@bencsikdani2 wrote:

@Mr. Poke wrote:

2.3. gombaspóra?

Egyébként, mivel műveleten ősgyepen volt, és tarackos növények szálait találtam benne kiszedéskor simán lehet mikorrhiza.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

Huh nem is gondoltam volna, hogy ennyire profi vagyok

A gabonaszármazék aránya szinte mindegy. Azért gondoltam ezt az arányt mert ezt talán el lehet egyenletesen keverni a komposztban.
    Próbálkozhatsz kevesebbel is.

• bencsikdani2
    Vendég
    @bencsikdani2

@Mr. Poke wrote:

Huh nem is gondoltam volna, hogy ennyire profi vagyok

A gabonaszármazék aránya szinte mindegy. Azért gondoltam ezt az arányt mert ezt talán el lehet egyenletesen keverni a komposztban.
    Próbálkozhatsz kevesebbel is.

Értem. Köszönöm szépen! Majd beszámolok mit sikerült ügyködni.

• Radocz
    Vendég
    @radocz

Rövidesen lesz az agrofutura oktatása.

A kérdéseket Gáboréknak kellene eljuttatni. Talán mi is tanulhatunk belőle.

Eddig szinte ugyanazokat az élőlényeket látjuk több oldalról fényképezve.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Üdv!
    Összeállítottam egy komposzthalmot .
    Ment az aljára ágdarélek, árpaszalma,lucernaszéna,zöldfű,zöldlucerna,Em-bioval előkezelt disznótrágya, pampafű szénája szecskázva és két zsák erdei avar földesen.
    Kegyetlenül beáztattam meg locsoltam közbe a halmot, amikor kész lettem foliát raktam rá meg geotextilt, az oldalát is elbarikádoztam a kiszáradás ellen.
    Az a bajom ,hogy nem telt még el 24 óra az összeállítás óta és már 40°-os.A C:N arányt szemre lőttem be és olyan 60:40 lehet. Forgatni akkor számítom ha három napig 50-60°-on dübörög és akkor majd szalmával számítok korrigálni.Szerintetek jó ez így?

• acszati
    Vendég
    @acszati

@kezdetleges wrote:

Üdv!
    Ment az aljára ágdarélek, árpaszalma,lucernaszéna,zöldfű,zöldlucerna,Em-bioval előkezelt disznótrágya, pampafű szénája szecskázva és két zsák erdei avar földesen.
    Kegyetlenül beáztattam meg locsoltam közbe a halmot, amikor kész lettem foliát raktam rá meg geotextilt, az oldalát is elbarikádoztam a kiszáradás ellen.
    Az a bajom ,hogy nem telt még el 24 óra az összeállítás óta és már 40°-os.A C:N arányt szemre lőttem be és olyan 60:40 lehet. Forgatni akkor számítom ha három napig 50-60°-on dübörög és akkor majd szalmával számítok korrigálni.Szerintetek jó ez így?

Szerintem bőven nitrogénes lett…Ágdarálék élő fából volt vagy szárazból?
    Fóliát hanyagoljad az nagyon nem kéne.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Üdv!

Hali!
    Fóliát azért rakok a geotextil alá mert félek a kiszáradástól, ma felénk orkán erejű szél voltAz ágdarálék egy hónapja lenyesett már szinte majdnem száraz gyümölcsfáktól származik. Meg volt benne ősszel darált akác..most jelenleg 50°C ..qq

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Üdv!

Hali!
    Fóliát azért rakok a geotextil alá mert félek a kiszáradástól, ma felénk orkán erejű szél voltAz ágdarálék egy hónapja lenyesett már szinte majdnem száraz gyümölcsfáktól származik. Meg volt benne ősszel darált akác..most jelenleg 50°C ..qq

Vedd le a fóliát, mert berohad. Ha kiszárad, majd forgatáskor meglocsolod. Ahogy így leírtad, szerintem reggelre 70 fokos lesz. Kerítsél kukoricaszárat, szecskázd le 4-6 cm-esre, és forgatáskor keverd hozzá. Ha reggelre eléri az átforgatási hőmérsékletet, akkor kb. 20 % mehet hozzá.

• Mr. Poke
    Vendég
    @mr-poke

@kezdetleges wrote:

Üdv!

Az ha 24 óra alatt eléri a 65C° nem baj. vagyis a komposztnak nem probléma csak neked.
    Olvasd el a Lübke házaspár, hogyan csinál 6 hét alatt komposztott (gépi forgatással)

Week 1: 7 times per week
    Week 2: 6 times per week
    Week 3: 5 times per week
    Week 4: 4 times per week
    Week 5-6: 2 times per week

Tehát ha az első héten minden nap forgatod nem probléma, ha persze neked nem probléma
    65° -ig simán felengedheted, A 70C° ne legyen akkor szenesedik és elfog párologni a szerves anyag.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

@acszati wrote:

@kezdetleges wrote:

Üdv!

Hali!

Vedd le a fóliát, mert berohad. Ha kiszárad, majd forgatáskor meglocsolod. Ahogy így leírtad, szerintem reggelre 70 fokos lesz. Kerítsél kukoricaszárat, szecskázd le 4-6 cm-esre, és forgatáskor keverd hozzá. Ha reggelre eléri az átforgatási hőmérsékletet, akkor kb. 20 % mehet hozzá.

Kösz a gyors választ!
    Sima árpa szalma nem jó? Azt tudnék hozzárakni. Kuki szárat csak nagyon apróra tudok zúzni

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

Hali!
    Na gyors kivettem a fóliát alóla, az egyik hőmérő 47° C a másik 40°C on duruzsolt.
    Igazából 120x180x700 as a prizmakomposzt..szóval hagyományos kézi módszerrel raktam össze és nem szeretném unos untalan forgatni.

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

Hali!
    Na gyors kivettem a fóliát alóla, az egyik hőmérő 47° C a másik 40°C on duruzsolt.
    Igazából 120x180x700 as a prizmakomposzt..szóval hagyományos kézi módszerrel raktam össze és nem szeretném unos untalan forgatni.

Ha tegnap 50 fokos volt, ma pedig csak 47, túrjál bele a közepébe, szagold meg, ha erősen trágyaszagú, vagy rothadósan büdös forgasd át rögtön.

A hosszabbra vágott kukorica szár szerkezetet ad neki, levegősebb lesz. Ha nincs akkor jó a szalma is.

• Kezdetleges
    Vendég
    @kezdetleges

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Hali!

Ha tegnap 50 fokos volt, ma pedig csak 47, túrjál bele a közepébe, szagold meg, ha erősen trágyaszagú, vagy rothadósan büdös forgasd át rögtön.

A hosszabbra vágott kukorica szár szerkezetet ad neki, levegősebb lesz. Ha nincs akkor jó a szalma is.

Na sikeresen hozzákevertem a komposzthoz(lassú átrakással) 4 bála árpaszalmát.jól belocsoltam.Egyik végébe 35a másikba 23°C mértem.Lazán betakartam geotextillel.
    Kérdés:Egy ilyen komposzthalomnak mennyi idő alatt “szabad” elérnie a sterilizáló 60fokot ?(amit ugye 2-3 nap után csökkentünk forgatással.)

• kis Zombi
    Vendég
    @kis-zombi

@kezdetleges wrote:

@kis Zombi wrote:

@kezdetleges wrote:

Hali!

Na sikeresen hozzákevertem a komposzthoz(lassú átrakással) 4 bála árpaszalmát.jól belocsoltam.Egyik végébe 35a másikba 23°C mértem.Lazán betakartam geotextillel.
    Kérdés:Egy ilyen komposzthalomnak mennyi idő alatt “szabad” elérnie a sterilizáló 60fokot ?(amit ugye 2-3 nap után csökkentünk forgatással.)

3 napig 50 fokos, vagy 2 napig 60 fokos, akkor már kidöglenek a patogének. Viszont ha eléri a 65 fokot, akkor rögtön forgassad, mert felette szenesedik az anyag, és kisütsz belőle minden hasznos jószágot is.

A melegedés üteme sok mindentől függ, fél napot tudnék róla pofázni.

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.